Bezdūmu nozares asociācija pauž bažas par tiesībsargājošo iestāžu spējām nodrošināt cīņu ar nelegālo e-cigarešu un nikotīna spilventiņu tirgu
Jansone skaidroja, ka kaimiņvalstu pieredze rāda, ka, aizliedzot e-cigarešu garšas un būtiski ierobežojot beztabakas nikotīna spilventiņus, vērojams straujš nelegālā tirgus pieaugums, nodokļu ieņēmumu samazināšanās un nekontrolēta bīstamu produktu nonākšana tirgū. Nelegālā tirgus pieaugums papildus noslogos arī valsts tiesībsargājošās iestādes.
Viņa norāda, ka šādas sekas ir paredzamas arī Latvijā, ja tiks pieņemts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas virzītais likumprojekts “Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”.
Tāpat Jansone atzīmē, ka grozījumu rezultātā valsts budžetā netiks iekasēti nodokļi vairāk nekā desmit miljonu eiro apmērā, kas varētu tikt izmantoti cīņai pret nelegālo tirgu.
“Liedzot daudzu produktu pieejamību legālajā tirgū, patērētāji meklē alternatīvas iespējas nelegālajā tirgū, tādējādi “pierodot” iegādāties un pārdot nelegālās preces. Tas veicina arī citu preču un vielu nelegālu tirdzniecību, finansiāli stiprinot organizēto noziedzību un veicinot nelegālo atkarību izraisošo vielu plašāku izplatību,” uzsver Jansone.
Ņemot vērā riskus un kaimiņvalstu pieredzi, BNA pauž bažas par ierosinātajiem grozījumiem un Latvijas tiesībsargājošo iestāžu spējām nodrošināt efektīvu cīņu ar nelegālā tirgus pieaugumu.
Nozares uzņēmumi aicina VID un Valsts policiju izvērtēt iestāžu gatavību cīnīties ar sagaidāmo nelegālā tirgus paplašināšanos pēc šo likuma grozījumu stāšanās spēkā, kā arī apzināt nepieciešamos cilvēku un finanšu resursus, kas varētu būt nepieciešami, lai īstenotu efektīvu cīņu pret nelikumīgu produktu apriti, samazinātu jau esošo nelegālo tirgu un īstenotu ēnu ekonomikas apkarošanas plānā nospraustos mērķus.
BNA reģistrēta 2014.gadā. Tā ir nevalstiska organizācija, kas strādā ar mērķi veicināt konstruktīvu diskusiju par samazināta riska alternatīvām pieaugušajiem smēķētājiem, cigarešu kaitīguma mazināšanu un bezdūmu sabiedrības veidošanu.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas trešajā lasījumā atbalstītie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā paredz tabakas izstrādājumus un to aizstājējproduktu pārdošanas aizliegumu personām, kas ir jaunākas par 20 gadiem.
Kā informēja Saeimas Preses dienests, plānots, ka šis aizliegums stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī.
Ar likuma grozījumiem iecerēts aizliegt laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu.
Vienlaikus plānots noteikt ierobežojumu ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, kā arī augu smēķēšanas produktus, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas.
Likumā plānots nostiprināt prasības, kādām jāatbilst tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū, tostarp iepakojuma noformējuma nosacījumus un informāciju, kas produktiem jāpievieno.
Plānots, ka ar grozījumiem tabakai noteiktie lietošanas ierobežojumi publiskās vietās, tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi, kā arī sponsorēšanas un iepakojuma nosacījumi attieksies arī uz tabakas izstrādājumiem, aizstājējproduktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Pašlaik tabakas karsēšanas ierīces, kā arī aizstājējprodukti likumā regulēti netiek.
Ņemot vērā, ka grozījumi noteiks jaunu tabakas aizstājējproduktu definīciju, to aprites un sastāva prasības, kā arī ierobežojumu elektroniskās smēķēšanas ierīču šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem pievienot aromatizētājus, pirms grozījumu izskatīšanas Saeimā galīgajā lasījumā likumprojekts vēl jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju.
Lai grozījumi likumā stātos spēkā, tie galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.