


Bezskaidrās naudas maksājumu apjoms pērn pieaudzis par 95%



Bezskaidrās naudas maksājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā pieauga par 95% un veidoja 1,1 triljonu eiro, kamēr bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 7%, sasniedzot 876 miljonus, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankā.
Latvijas Bankā informēja, ka Latvijā 2024.gadā veikts 876 miljoni kredītiestāžu, elektroniskās naudas iestāžu, maksājumu iestāžu, Latvijas Bankas un Valsts kases klientu bezskaidrās naudas maksājumu 1,1 triljona eiro apmērā, proti, vidēji dienā veikti 2,4 miljoni maksājumu trīs miljardu eiro apmērā.
Latvijas Bankā skaidroja, ka bezskaidrās naudas maksājumu skaita pieaugumu noteicis karšu maksājumu skaita kāpums, taču straujo apjoma palielināšanos veicinājis viens no klientu kredīta pārvedumu veidiem – iekšbankas maksājumi -, kuros ietverts arī pakalpojums, ko bankas atsāka piedāvāt pēc ilgāka pārtraukuma, – “noguldījums uz nakti” juridiskajām personām. Šādi noguldījumi ļauj katru nakti noguldīt norēķinu kontos esošos naudas līdzekļus noguldījuma kontā, par to saņemot procentu maksājumus, bet nākamajā dienā nauda atgriežas norēķinu kontā un ir izmantojama ikdienas norēķinu vajadzībām.
Savukārt kredīta pārvedumu skaits un apjoms, neietverot iekšbankas maksājumus, sasniedza 100 miljonus maksājumu, kas ir samazinājums par 0,5%. Kopējā kredīta pārvedumu summa, neietverot iekšbankas maksājumus, pieauga par 4,7% – līdz 146,9 miljardiem eiro.
Latvijas Bankā norāda, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados visbiežāk lietotie klientu bezskaidrās naudas maksājumi bija karšu maksājumi, veidojot 61% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita, un klientu kredīta pārvedumi, veidojot 36% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita.
Lai nodrošinātu karšu maksājumu veikšanu, 2024.gada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija izdevuši 2,2 miljonus maksājumu karšu, kas ir vidēji 1,2 kartes uz vienu iedzīvotāju.
Iedzīvotājiem bija pieejami 55 400 karšu pieņemšanas vietu (POS), 880 bankomāti Latvijā, kā arī 7100 POS un septiņi bankomāti, ko Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji nodrošina ārvalstīs.
2024.gada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija atvēruši 3,1 miljonu klientu norēķinu kontu, kas ir vidēji 1,7 norēķinu konti uz vienu iedzīvotāju.