Atpakaļ

Biškopji: Medus raža šogad varētu būt mazliet zem vidējā rādītāja

Kopumā medus raža 2023.gadā būs tuvu ilggadējiem vidējiem novērojumiem, vai pat nedaudz zem tā – aptuveni 24 līdz 27 kilogrami no bišu saimes, prognozēja Latvijas Biškopības biedrības (LBB) padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis.

Viņš skaidroja, ka 2022./2023.gada ziema bija labvēlīga bišu saimju pārziemošanai un daudzās dravās pavasara darbu cēliens noslēdzās sekmīgi, bet biškopjus, tāpat kā citu nozaru pārstāvjus, arī ietekmēja sausuma periods.

Viņš gan uzsvēra, ka sausuma ietekme vēl turpinās un arī rudens ienesums no viršu ganībām sausuma dēļ ir apdraudēts.

Vienlaikus Šteiselis stāstīja, ka pieprasījums pēc vietējā medus Latvijā gadu gaitā ievērojami nemainās, tādēļ LBB šogad sākusi īstenot Eiropas Savienības (ES) finansētu medus veicināšanas programmu trīs gadu garumā.

Programmas mērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju medus patēriņu, piemēram, cukuru aizstājot ar medu.

“Noteikti jāuzsver, ka mainījusies lielas daļas Latvijas iedzīvotāju attieksme pret medu. Patērētāji jau šobrīd ir pietiekoši zinoši, lai spētu novērtēt dažādās medus šķirnes un pirktu savu iecienītāko medu,” stāstīja Šteiselis, piebilstot, ka patērētāju gaumes ir dažādas un grūti nosaukt viennozīmīgi populārāko medus šķirni.

LBB reģistrēta 1994.gadā, un tā pārstāv 3253 lauksaimniekus. Biedrības mērķis ir pārstāvēt biedru intereses, veicināt biškopības nozares attīstību un stabilu izaugsmi Latvijā.