Atpakaļ

Budžeta komisija neatbalsta regulējumu nodokļu atvieglojuma piemērošanai Valsts aizsardzības dienestā iesaucamajiem

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien neatbalstīja Nacionālās apvienības (NA) deputātu sagatavoto regulējumu nodokļu atvieglojuma piemērošanai Valsts aizsardzības dienestā (VAD) iesaucamajiem.

Finanšu ministrijas (FM) ieskatā šis jautājums būtu vērtējams budžeta veidošanas procesā, jo tam ir vērā ņemama fiskālā ietekme.

Pēc FM aplēsēm, negatīvā fiskālā ietekme 2025.gadā būtu ap 800 000 eiro, 2026.gadā – ap vienu miljonu eiro, 2027.gadā – 1,6 miljoni eiro, bet 2027.gadā – 2,5 miljoni eiro, tāpēc būtu jādomā par kompensējošiem pasākumiem.

Budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs (JV) piekrita, ka nodokļu atvieglojuma piemērošanai VAD iesaucamajiem būtu jāmeklē finansējuma avots, taču atzīmēja, ka tāda nav.

Reirs uzsvēra, ka VAD iesauktajiem tiek nodrošināta ēdināšana, formas tērps, sociālo nodokļu maksājumi no 600 eiro, ko saņem brīvprātīgi VAD pieteikušies karavīri, vai 300 eiro, ko saņem VAD iesauktie.

“Tiek noņemti 50 eiro, bet pretī ir 600 vai 300 eiro plus sociālie maksājumi. Būtu dīvaini izvēlēties 50 eiro nodokļu atvieglojuma piemērošanu, salīdzinot to ar 600 vai 300 eiro atalgojumu un sociālajiem maksājumiem,” sacīja Reirs.

Balsojumā komisijas deputāti neatbalstīja likumprojekta virzīšanu pirmajam lasījumam.

Saeima 22.februārī nodeva izskatīšanai komisijās NA deputātu sagatavotos grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Bērnu tiesību aizsardzības likumā.

NA deputāti norāda, ka grozījumu mērķis ir noteikt vienlīdzīgu attieksmi atvieglojuma piemērošanai un daudzbērnu ģimenes statusa saglabāšanai par bērniem, kuri dienē pilnu laiku VAD, neatkarīgi no tā, vai dodas pildīt šos pienākumus uzreiz pēc vidusskolas, vai uz laiku pārtraucot mācības augstskolā vai profesionālās izglītības iestādē.

Esošais regulējums nosaka, ka nodokļa maksātājam pienākas atvieglojums par bērnu, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanas, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

Deputāti likumprojekta anotācijā skaidro, ka ir izveidojusies situācija, kad tie, kas dienestā devušies no augstskolas vai profesionālās izglītības iestādes un šajās iestādēs ir akadēmiskajā mācību pārtraukumā, ir apgādājamo kategorijā saviem vecākiem, taču tie, kas tiks iesaukti dienestā vasaras mēnešos, uzreiz pēc vidusskolas pabeigšanas, minētajam statusam nekvalificēsies.

NA norāda, ka vasarā nebūs sākusies uzņemšana augstskolā, līdz ar to iesaucamajam nebūs bijusi iespēja tajā iestāties, bet viņi zaudēs atvieglojuma saņemšanas iespēju.

Opozīcijas deputāti uzskata, ka izveidojas absurda situācija – jaunietim dodoties pildīt Latvijas pilsoņa goda pienākumu, izejot aizsardzības dienestu, piemēram, trīs bērnu ģimene, no kuras nāk jauniesaucamais, zaudē Goda ģimenes statusu.