Atpakaļ

Covid-19 vilnis varētu ilgt līdz februāra beigām; būtu jāaptur sociālā un kultūras dzīve

Situācija kļūst arvien nopietnāka un prognozes nav iepriecinošas – esam šobrīd tikai Covid-19 jaunā viļņa sākumā un kulminācija ir vēl priekšā, tādēļ paredzams, ka tas turpināsies vismaz līdz februāra beigām. Šādu viedokli trešdienas rītā intervijā LTV raidījumā Rīta Panorāma izteica epidemiologs Ņikita Trojanskis. Turklāt Latvijā uzliesmojums varētu būt ilgstošāks nekā citās valstīs.

“Skatoties uz tā saucamo imunitātes sienu – to cilvēku skaitu, kas ir pilnībā, daļēji pasargāti vai necik nav pasargāti – tomēr pie mums ir pat desmit reizes vairāk tādu cilvēku, kas vispār necik nav pasargāti, salīdzinot, piemēram, ar Lielbritāniju, kur tas vilnis bija relatīvi ātrs,” pauda epidemiologs.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas speciālists Trojanskis skaidroja: lai arī omikrona paveida izraisītā slimošana ir vieglāk pārslimojama nekā delta paveids, tomēr omikrona paveids ir daudzkārt lipīgāks, un tas nozīmē, ka saslimušo skaits turpinās pieaugt ievērojami, līdz ar to arī to skaits, kuri nonāks slimnīcās.

Viņaprāt, “februāra vidū varam sagaidīt ļoti augstas hospitalizācijas [rādītājus], kas būs virs 1200 līdz 1300 cilvēkiem vienlaikus, bet, pēc dažādām prognozēm atkarībā no tā, kā mēs cīnīsimies ar šo vīrusu, varētu piedzīvot arī 3000 cilvēku hospitalizāciju”.

Viens ir prognozēt šī viļņa iespējamo noslēgšanos, taču nekad nevar paredzēt vīrusa evolūciju. Jauna paveida rašanās var parādīties negaidīti jebkurā brīdī, kā to pieredzējām jau ar Covid-19 paveidu uzrašanos.

“Ir ticams, ka pēc pusgada vai četriem mēnešiem var attīstīties jauns vīrusa celms, kas būs spējīgs apiet cilvēka imunitāti. Mēs redzam, ka imunitāte, kas cilvēkiem ir no deltas vai no alfas paveidiem, vai pat no pirmā celma, joprojām diezgan labi aizsargā no hospitalizācijas ar omikronu,” pauda epidemiologs.

Viņaprāt, atteikšanās no auduma masku lietošanas par labu medicīniskajām maksām un respiratoriem,  ir pareizs solis. Tomēr jāņem vērā, ka ar to nebūs pietiekami, lai apturētu vīrusa turpmāku izplatību. Pēc epidemiologa domām, ir jāpieņem atkal stingri mēri, apturot visu sociālo un kultūras dzīvi, tāpat arī pilnībā pārtraukt sporta nodarbības, treniņus un sacensības kā iekštelpās, tā, iespējams, arī ārtelpās.

Autors: Kuramo.lv / Foto: Unsplash.com