Atpakaļ

Āfrikas cūku mēris pagājušajā nedēļā konstatēts 28 mežacūkām

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) pagājušajā nedēļā Latvijā konstatēts 28 mežacūkām, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) publiskotā informācija.

Saslimšana pagājušajā nedēļā konstatēta četrām mežacūkām Balvu novadā, tostarp vienai mežacūkai Briežuciema pagastā, vienai mežacūkai Kubulu pagastā, vienai mežacūkai Lazdukalna pagastā un vienai mežacūkai Rugāju pagastā, kā arī četrām mežacūkām Gulbenes novadā, tostarp divām mežacūkām Litenes pagastā, vienai mežacūkai Stāmerienas pagastā un vienai mežacūkai Stradu pagastā.

Tāpat saslimšana pagājušajā nedēļā konstatēta četrām mežacūkām Kuldīgas novadā, tostarp vienai mežacūkai Alsungas pagastā, vienai mežacūkai Ēdoles pagastā, vienai mežacūkai Raņķu pagastā un vienai mežacūkai Vārmes pagastā, kā arī četrām mežacūkām Tukuma novadā, tostarp vienai mežacūkai Degoles pagastā, vienai mežacūkai Irlavas pagastā, vienai mežacūkai Jaunpils pagastā un vienai mežacūkai Slampes pagastā.

ĀCM pagājušajā nedēļā konstatēts arī divām mežacūkām Jelgavas novada Valgundes pagastā, divām mežacūkām Krāslavas novada Svariņu pagastā, divām mežacūkām Valmieras novadā, tostarp vienai mežacūkai Kocēnu pagastā un vienai mežacūkai Plāņu pagastā, kā arī divām mežacūkām Augšdaugavas novadā, tostarp vienai mežacūkai Demenes pagastā un vienai mežacūkai Vecsalienas pagastā.

Pagājušajā nedēļā saslimšana konstatēta arī vienai mežacūkai Dienvidkurzemes novada Kalētu pagastā, vienai mežacūkai Madonas novada Ošupes pagastā, vienai mežacūkai Rēzeknes novada Audriņu pagastā un vienai mežacūkai Ventspils novada Vārves pagastā.

Tādējādi mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā konstatēts kopumā 964 mežacūkām 29 novadu 208 pagastos.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 6966 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, bet 2021.gadā – 448 mežacūkām.

Vienlaikus ĀCM 2022.gadā skāris arī sešas saimniecības ar kopumā 1512 mājas cūkām.

PVD iepriekš aģentūrai LETA skaidroja, ka konstatēto ĀCM gadījumu skaita pieaugums mežacūku populācijā saistīts ar mežacūku populācijas pieaugumu.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.