Atpakaļ

Diskusijā pārrunās ģimeņu modeļus un to funkcijas

Šodien plkst.19 Bērnu mentālās veselības nedēļas rīkotajā diskusijā pārrunās dažādus ģimeņu modeļus un to funkcijas, informēja pasākuma rīkotāji.

Diskusijā “Dažādās ģimenes” psiholoģijas zinātņu doktore un kognitīvi biheiviorālā terapeite Diāna Zande runās par to, cik dažādi ir ģimeņu modeļi, kurās aug bērni, un par bērnu un arī vecāku vajadzībām šajās ģimenēs. Sarunas mērķis ir palīdzēt labāk izprast gan ģimenes funkcijas, gan to, kā laika gaitā veidojušies dažādi ģimeņu modeļi, gan par to, kādas vajadzības ir bērnam ģimenē. Speciāliste mēģinās kliedēt mītu, ka ir iespējama un eksistē kāds “vienīgais pareizais” ģimenes modelis vai “ideālā ģimene”.

Trešdien, 9.martā plkst.14 “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle diskusijā “Tas trakais pusaudžu laiks” sarunā ar Valdi Melderi aplūkos “trako” pusaudžu laiku un dažādas vecākiem “neērtas” tēmas, piemēram, pusaudža seksualitāti. Diskusijā tiks meklētas atbildes uz jautājumu, kas ir tie avoti, kuros pusaudži smeļas iedvesmu savam izskatam, attiecībām, izpratnei par seksu, tādējādi, izprotot pusaudžu domu gaitu un aktualitātes, lai vecāki pašai varētu aktīvāk iesaistīties un rast sarunu ar savu tīni.

Tāpat trešdien plkst.19 “Pusaudžu resursa centra” atkarību profilakses speciāliste Svetlana Levalde un psihiatrs un narkologs Ļevs Poluņins lekcijas dalībniekiem skaidros, kā ieradums atšķiras no atkarības, kas aiz atkarībām slēpjas, kā arī to, vai atkarību sākums meklējams ģimenē.

10.martā plkst.15 “Centrs Dardedze” valdes locekle, prevencijas daļas vadītāja Agnese Sladzevska lekcijā “Ko piedzīvotais bērnudārzā iemāca manam bērnam?” meklēs atbildes uz tādiem jautājumiem, kā, kas raksturo bērnudārzu, kurā bērns var mācīties drošas un cieņpilnas attiecības, kā vecākiem sadarboties ar pirmsskolu un būt vienā “frontē”, kādas pazīmes var liecināt par to, ka, iespējams, pirmsskolā kaut kas nenotiek tā, kā vajag, un kā šādā situācijā rīkoties.

Savukārt plkst.19 sertificēta miega konsultante Zane Zolmane lekcijā “Bērna miegs nav tikai par midzināšanu” atbildēs uz jautājumiem, kas ir miegs un kā rodas miega paradumi, kādi ir iemesli, kādēļ bērns neguļ tā, kā vēlamies, un kā saudzīgi un cieņpilni mainīt miega paradumus.

Piektdien, 11.martā, plkst.10 “Centra Marta” speciālistu komandas vadītājas Irinas Mazurikas lekcija būs par vardarbības veidiem un to, kā atpazīt pret sevi vērsto vardarbību. Speciāliste iepazīstinās ar emocionālās vardarbības atšķirībām no sadzīviskiem konfliktiem, un stāstīs par to, kur vērsties pēc palīdzības un ko darīt, ja persona cieš no vardarbības.

Savukārt 13.martā plkst.14 pedagoģe, “Uzvediba.lv” vadītāja Līga Bērziņa lekcijā “Kā runāt ar bērniem par karu?” stāstīs par to, kā iejūtīgi runāt ar bērniem par karu. Seminārā tiks meklētas atbildes uz tādiem jautājumiem kā, ko darīt, ja bērns runā un runā, un runā un runā, kā palīdzēt, ja bērnam ir tik liela trauksme, ka viņš nespēj pamācīties un gulēt, kā atrast pareizos vārdus. Speciāliste dalīsies arī ar idejām mācību stundu tēmām, kas var būt noderīgas pedagogiem.

Paralēli tiešsaistes sarunām mentālās veselības nedēļas sākumā tiks atklāta digitāli lasāma grāmata “Runā ar mani vēstulēs”, kuru būs iespējams noklausīties arī audio formātā. Tāpat visu nedēļu ikviens varēs noskatīties arī projekta “Runā ar mani krāsās” videosižetus, kurā pusaudze Laura kopīgi ar rakstnieci Lauru Vinogradovu atveidos dažādās emocijas mākslā.

Visas mentālās veselības nedēļas sarunas līdz 13.martam norisināsies bez maksas un attālināti “Debesmanna”, “LSM Bērnistaba” un citu sadarbības partneru “Facebook” un “Instagram” lapu tiešraidēs. Lekciju ieraksti būs pieejami “Debesmanna” un “LSM Bērnistabā”.