Atpakaļ

Eksperti: Augstskolām jāmaina fokuss uz inovācijām, veicinot investīcijas zinātnē

Lai zinātne kļūtu par būtisku daļu no investīcijām, jāmaina augstskolu fokuss uz inovācijām, vienisprātis bija eksperti Valsts konkurētspējas foruma paneļdiskusijā “Zinātnes un inovāciju intelektuālais kapitāls: zināšanu ekonomikas izrāviens?”.

Barselonas universitātes Elektronikas un inženierijas profesors Alberts Sirera uzskata, ka universitātēm jābūt vairāk saistītām ar zinātnē balstītām inovācijām. Viņaprāt, mērķim ir jābūt inovācijām, lai varētu izveidot produktu, kurā pēc tam investēt, nevis zinātnei pašai par sevi.

Savukārt, lai produkts nonāktu tirgū, starp laboratoriju un uzņēmumu jābūt labām attiecībām. “Ja sistēma var pastāvēt tai līdzās, bet nebūt pret industriju, tad arī zinātne sekmē ekonomiku,” pauda profesors.

Rīgas Tehniskās universitātes inovāciju prorektore, Eiropas Inovāciju padomes vēstnese Liene Briede norādīja, ka vairumā Eiropas Savienības (ES) valstu, tostarp Latvijā, zinātne tiek finansēta no ES struktūrfondiem. Turpretim uzņēmumi nereti atturas investēt, jo zinātnē līdz galam nevar paredzēt rezultātu. Paneļdiskusijas dalībnieki kā risinājumu piedāvāja privātā kapitāla piesaistīšanu, to padarot pievilcīgāku.

Savukārt Eiropas Inovāciju padomes valdes loceklis Larss Frelunds rosināja domāt par izcilu studentu un zinātnieku piesaisti no ārvalstīm, kas veicinātu globālo uzņēmumu interesi par investīcijām Latvijā.

“Tad, kad šie uzņēmumi skatās uz pētniecību, viņus interesē izcilības, izcilas pētniecības grupas. Viņiem nav svarīgi, ka tas ir Masačūsetsas institūts vai Hārvarda. Viņus interesē konkrēts profesors ar konkrētu pētnieku grupu,” sacīja Frelunds.

Tikmēr tehnoloģiju uzņēmuma “Skeleton Technologies” līdzdibinātājs un galvenais izpilddirektors Tāvi Madiberks aicināja lēmumu pieņemšanu padarīt vienkāršāku, jo “izcili zinātnieki nav labākie birokrāti”.

Viņš uzskata, ka inovāciju ieviešanai ir jāmaina kultūra – tai jābūt vērstai uz uzvaru.

“Ja mēs paraugāmies uz debesskrāpi, cilvēki parasti vispirms iedomājas par to, cik grūti bija uzbūvēt ēku. Mums vajag ambīciju līmeni. Paskatīties uz to debesskrāpi un domāt, ko man vajag izdarīt, lai uzceltu vēl lielāku un labāku. Visas inovācijas, kas notiek globāli, ieviesa cilvēki, tādi kā mēs. Tās pagaidām neievieš mākslīgais intelekts,” piebilda Madiberks.

Kā ziņots, Rīgas pilī piektdien norisinājs Valsts konkurētspējas forums.

Forums rīkots pēc Valsts konkurētspējas komisijas iniciatīvas. Forumā vietējie un starptautiskie eksperti diskutē par zinātnes, inovāciju, datu pieejamības un digitalizācijas, kā arī par valsts pārvaldes efektivitātes lomu valsts konkurētspējas veicināšanai.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.