Eksperti: Latvijā raža šogad samazināsies vismaz par trešdaļu un ietekmēs citu produktu cenu
Tāpat kā Lietuvā, arī Latvijā šogad raža samazināsies vismaz par vienu trešdaļu, kā arī ietekmēs citu lauksaimniecības produktu cenu.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka, lai gan ir mazas atšķirības starp reģioniem, situācija patlaban ir “dramatiska”. Vidzemē un Rīgā ir bijis minimāls lietus, kas situāciju uz laukiem būtiski nav ietekmējis, savukārt Kurzemē lietus nav bijis jau divus mēnešus un lauki no siltuma ir putekļu klāti. Arī iesētie vasarāji nav izdīguši, un salu ietekmē apsalusi arī kukurūza un lucerna.
Viņš stāstīja, ka lauksaimnieki sāk apsvērt iespēju laukus laistīt, bet tas Latvijā līdz šim nav darīts un prasītu ievērojamas izmaksas.
Gūtmanis piebilda, ka Latvijā lauksaimnieki prot saražot labas kvalitātes pārtikas graudus, un lielākoties tie tiek eksportēti, savukārt importēti tiek zemākas kvalitātes graudi lopbarībai. Lauksaimniekiem ir būtiski, ka graudu cenas biržā kāpj, jo pie maziem ražas apjomiem un mazām cenām saimniecībās saņems būtisku triecienu.
Tāpat viņš uzsvēra, ka nozarei ir būtiski sekot līdz, lai šī gada raža garantētu pašpatēriņam nepieciešamo apjomu.
Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe atzina, ka sausums patlaban ir visā Eiropā un jau skaidri zināms, ka šogad rekordražas netiks sasniegtas. Vienlaikus situācija nav tik slikta, lai “celtu trauksmi”.
Gulbe gan norādīja, ka sliktā raža ietekmēs vairākas preču grupas, jo graudi ir lopbarība, kas tālāk ietekmē gaļas, piena un olu cenu.
LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.
AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Institūtu izveidoja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.