Atpakaļ

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 14%

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 14% un bija 127,48 eiro par megavatstundu (MWh).

“Nord Pool” tirdzniecības apgabalos pagājušajā nedēļā novērotas gan kāpjošas, gan krītošas cenu tendences. Tostarp arī Lietuvā elektroenerģijas vidējā cena pieauga par 14% un bija 127,48 eiro par MWh. Savukārt Igaunijā elektroenerģijas cena bija vidēji 122,82 eiro par MWh, kas ir pieaugums par 13% salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš.

Tikmēr “Nord Pool” nedēļas sistēmas cena kritās par 66% – līdz 17,37 eiro par MWh. Elektroenerģijas cena Polijā pagājušajā nedēļā bija vidēji 117,22 eiro par MWh, Vācijā – 106,74 eiro par MWh, bet Austrijā – 105,73 eiro par MWh.

“Nord Pool” sistēmā elektroenerģijas cenu pagājušajā nedēļā ietekmēja vēja izstrādes kāpums Ziemeļvalstīs par 54%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, kā arī augsts nokrišņu daudzums, kas pozitīvi ietekmēja ūdens rezervuāru aizpildījuma līmeni Ziemeļvalstīs, lai arī tas joprojām saglabājās zem normas.

Tikmēr elektroenerģijas cenu pieaugumu Baltijas valstīs veicināja vēja izstrādes kritums reģionā par 42%, lai gan elektroenerģijas ražošana saules stacijās pieauga par 20%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu. Turklāt cenu pieaugumu Baltijā ietekmēja neplānots elektroenerģijas pārvades sistēmas “NordBalt” atslēgums, ko tikai daļēji kompensēja lielākas plūsmas no Polijas un Somijas.

“Nord Pool” reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 6387 gigavatstundas (GWh), bet izstrādes apmērs – 6911 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs samazinājās par 3% un bija 445 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apmērs saruka par 3% un tas bija 111 GWh. Igaunijā patēriņš bija par 4% mazāks nekā nedēļu iepriekš, un tika patērētas 129 GWh. Savukārt Lietuvā elektroenerģijas patēriņš bija 205 GWh, kas ir samazinājums par 3%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

Vienlaikus elektroenerģijas izstrāde Baltijā pagājušajā nedēļā samazinājās par 3% un veidoja 234 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrāde kāpa par 30% – līdz 66 GWh. Tikmēr Igaunijā elektroenerģijas izstrāde bija par 6% mazāka nekā nedēļu iepriekš, proti, 81 GWh, bet Lietuvā ražošanas apmēri saruka par 16% – līdz 87 GWh.

Pagājušajā nedēļā izstrādes apmērs pret patēriņu Latvijā bija 60%, Igaunijā – 63%, bet Lietuvā – 42%. Baltijas valstīs tika saražoti 53% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.