“Enefit” STEM skolotāju piesaistes kampaņā investēs 120 000 eiro gadā
Pēc viņa sacītā, tā ir uzņēmuma ilgtermiņa investīcija, kas līdztekus valsts pedagoģiskās izglītības sistēmai nodrošina papildu mācībspēku sagatavošanu īsākā termiņā un zināšanu pārnesi no profesionālās vides.
“Laikā, kad tautsaimniecības attīstības dinamika ir cieši saistīta ar inovācijām un efektīvu tehnoloģiju izmantošanu, ikviens risinājums, kas palīdz straujāk mazināt STEM priekšmetu skolotāju iztrūkumu, ir kritiski svarīgs,” pauda Vancāns.
“Enefit” pērn pievienojās memorandam, ko 2023.gada nogalē parakstīja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), nodibinājums “Iespējamā misija” un Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), apņemoties trīs gadu laikā darbam skolā sagatavot līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus.
Vienlaikus programmas pirmajā gadā skolās darbu sākuši tikai pieci dalībnieki. Lai tomēr izpildītu mērķi par 150 jauniem STEM skolotājiem, nākamajā piesaistes posmā plānots aptvert visus Latvijas reģionus, nevis koncentrēties uz kādu noteiktu.
Vancāns norādīja, ka uzņēmums neplāno samazināt programmai atvēlēto finansējumu, un programmas pirmajā gadā sagatavoto STEM skolotāju skaits izgaismo problēmas aktualitāti.
“Mēs palīdzam risināt Latvijā vairākus gadu desmitus ielaistu problēmu, kuras sekas sabiedrība izjūt arvien skaudrāk,” viņš sacīja, piebilstot, ka šis risinājums prasa lielu ieguldījumu, un ikviens jaunais skolotājs ir liels sasniegums.
“Enefit” māteskompānija “Eesti Energia” vairākus gadus atbalsta fizikas skolotāju sagatavošanu Igaunijā.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) aģentūrai LETA norādīja, ka sadarbības memorands tika parakstīts, lai skolotāja profesijai piesaistītu jau darba tirgū esošos speciālistus. Tobrīd vēl nebija iespējams papildus fizikai vai matemātikai apgūt arī skolotāja kvalifikāciju. To plānots tuvākajā laikā mainīt ar normatīvo aktu grozījumiem.
“Šobrīd tas vēl tā nestrādā – mēs nevaram aiziet uz universitāti, paņemt papildus kursus pedagoģijā, un, piemēram, es kā fiziķis kļūstu par fizikas skolotāju,” sacīja politiķe, piebilstot, ka tiklīdz izmaiņas stāsies spēkā, “zūd vajadzība pēc kaut kā cita”.
Čakša norādīja, ka sadarbības memorands ir viens no variantiem, kā darbam skolā piesaistīt jaunus STEM mācību priekšmetu skolotājus, un tiek meklēti dažādi ceļi, kā uzrunāt maksimāli daudz cilvēkus.
Valsts finansējumu 310 000 eiro gadā dalībai programmā saņem RTU. No tā tiek segts finansējums pedagogu atalgojumam un citas izmaksas. Augstskola finansējumu saņems līdz 2026.gadam.
STEM skolotāju piesaistes programmā ar līdzmaksājumu iesaistās arī pašvaldības. Nodibinājumā “Iespējamā misija” aģentūrai LETA neatklāja, kuras tās ir, jo pašlaik norisinās pēdējie formalitātes darbi ar piecām pašvaldībām.
“Kad būsim oficiāli nostiprinājuši partnerību, tad varēsim sniegt precīzāku informāciju,” sola “Iespējamās misijas” pārstāvji.
Rakstīt komentāru