Atpakaļ

ES vienojas sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi ceturtdien samitā Briselē vienojušies sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu, paziņojis Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

Viņš par to pavēstīja sociālajos tīklos, nosaucot to par “skaidru cerības signālu viņu tautai un mūsu kontinentam”.

Prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka ES lēmums sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu ir uzvara viņa kara plosītajai valstij un visai Eiropai.

“Uzvara, kas motivē, iedvesmo un stiprina,” viņš raksta tviterī. “Vēsturi veido tie, kas nav noguruši cīnīties par brīvību.”

Lai pieņemtu lēmumu par iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Ukrainu un par 50 miljardu eiro lielās palīdzības piešķiršanu Kijivai, bija nepieciešama dalībvalstu vienprātība, taču Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns bija atkārtoti draudējis uzlikt veto abiem šiem lēmumiem.

Kāds Eiropas diplomātiskais avots aģentūrai AFP pastāstīja, ka Orbāns piekritis neatrasties telpā, kad pārējie 26 dalībvalstu līderi atbalstīja vienprātīgo lēmumu.

Kāda augsta ranga Eiropas amatpersona sacīja žurnālistiem: “Eiropadome ir pieņēmusi lēmumu šajā jautājumā, pret kuru nav iebildis neviens Eiropadomes loceklis.”

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba šonedēļ brīdināja, ka lēmumam neuzsākt iestāšanās sarunas ar Kijivu var būt “katastrofālas sekas”.

Arī pašreizējie līdzekļi, kas atvēlēti Ukrainas atbalstam, izsīkst gada beigās.

Eiropas Komisija novembrī ieteica sākt sarunas ar Ukrainu, neraugoties uz atsevišķiem trūkumiem. Ukraina vairākkārt solījusi vēl nepaveiktās reformas īstenot tuvāko mēnešu laikā.

Eiropadome arī piešķīrusi kandidātvalsts statusu Gruzijai.