“Eurochambres” aptauja: Pārlieku sarežģīta regulējuma sistēma turpina kavēt Eiropas uzņēmumu attīstību
Aptaujā noskaidrots, ka kara sekas Ukrainā joprojām mazina Eiropas ekonomisko sniegumu, norādot, ka ekonomikas izaugsmes potenciālu kavē vairāki faktori, kuru risināšanai ir nepieciešama Eiropas Savienības (ES) un nacionālā līmeņa politikas veidotāju rīcība.
Vienlaikus aptaujā secināts, ka vāji rezultāti novērojami arī nodarbinātības un investīciju līmeņos, ko daļēji var izskaidrot ar saspringtajiem darba tirgus apstākļiem un pieaugošajām nodarbinātības izmaksām.
Lai gan nākamā gada nacionālās pārdošanas prognozes saglabājas pozitīvas, nav paredzams, ka tās būtiski pārsniegs iepriekšējo gadu līmeni, kas veicina kopējo piesardzīgo un atturīgo perspektīvu, teikts aptaujas ziņojumā.
Aptaujā konstatēts, ka galvenie izaicinājumi, ar kuriem uzņēmēji saskarsies 2025.gadā, ir augstās darbaspēka izmaksas un kvalificēta darbaspēka trūkums, kā arī regulatīvais slogs.
Ziņojumā uzsvērts, ka aptaujas rezultāti norāda uz nepietiekamu uzņēmēju interesi ieguldīt tehnoloģijās un energoefektivitātē. Savukārt jauno regulējumu obligāta ievērošana mazina mazo uzņēmumu rentabilitāti, jo tie bieži sastopas ar nepieciešamību interpretēt jaunus likumus, pat vēl nesākot tos izpildīt.
Tādējādi Eiropas Tirdzniecības un rūpniecības kameru asociācija aicina palielināt finansējumu un vienkāršot regulējumu, samazināt birokrātiju, veidot prasmīgu darbaspēku, paātrināt digitālo transformāciju, ieguldīt mūsdienīgā, atjaunojamās enerģijas infrastruktūrā, kā arī nodrošināt tirgus integrāciju.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes locekle Katrīna Zariņa, vērtējot aptaujā ietvertos Latvijas rezultātus, norāda, ka no investīciju piesaistes puses 2025.gads tiek prognozēts pozitīvi, tomēr uzņēmēji Latvijā nākamajā gadā neprognozē pieaugumu ārējos tirgos un arī par darbību vietējā tirgū prognozes nav tās iepriecinošākās.
“Šādam uzņēmēju vērtējumam par to eksportspēju un darbību vietējā tirgū ir jākalpo par trauksmes zvanu politikas veidotājiem, lai vēl mērķtiecīgāk strādātu pie uzņēmējdarbības vides uzlabošanas un reaģētu uz uzņēmēju identificētajiem izaicinājumiem,” papildina Zariņa.
Aptaujā piedalījušies vairāk nekā 42 000 Eiropas uzņēmēju no 27 valstu Tirdzniecības un rūpniecības kamerām. Aptauja tiek veikta ik gadu.
“Eurochambres” apvieno vairāk nekā 40 Eiropas valstu Tirdzniecības un rūpniecības kameras, tostarp LTRK. LTRK ir apvienojušies gandrīz 6000 biedru – visu Latvijas reģionu un nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi, asociācijas, pilsētu uzņēmēju klubi, un citas uzņēmēju apvienības.