Atpakaļ

Gada inflācija jūnijā Latvijā pakāpusies līdz 1,4%

Patēriņa cenas Latvijā šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju samazinājās par 0,1%, bet gada laikā – šogad jūnijā salīdzinājumā ar 2023. gada jūniju – palielinājās par 1,4%. Iepriekš, maijā, gada inflācija bija 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūnijā pieauga par 1,9%.

2024. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija:
– Transporta preces un pakalpojumi (-0,2 procentpunkti)

– Dažādu preču un pakalpojumu grupa (-0,1 procentpunkts)

– Apģērbs un apavi (-0,1 procentpunkts)

– Ar mājokli saistītas preces un pakalpojumi (-0,1 procentpunkts)

– Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni (+0,2 procentpunkti)

– Atpūta un kultūra (+0,1 procentpunkts)

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas mēneša laikā palielinājās par 0,6%. Būtiskākais cenu kāpums grupā bija kartupeļiem (+24,7%), svaigiem augļiem (+2,5%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,3%), sieram un biezpienam (+1,1%), šokolādei (+2,6%), mājputnu gaļai (+1%) un gaļas izstrādājumiem (+1,9%). Sadārdzinājās arī kafija (+2,6%) un cūkgaļa (+1%). Savukārt cenas saruka svaigiem dārzeņiem (-4,7%) un dažiem piena produktiem.

Apģērbu un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 1,7%, galvenokārt akciju dēļ. Apaviem cenas saruka par 3,8%, bet apģērbiem – par 1,2%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,5%. Būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (-3,9%), bet cenas pieauga elektroenerģijai (+1,4%), ūdensapgādei (+3,8%), kanalizācijas pakalpojumiem (+2%) un mājokļa īrei (+1,1%).

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva lētāki par 1,1%, ko lielākoties ietekmēja degvielas cenu kritums par 4,1%. Dīzeļdegvielas cena samazinājās par 4,3%, benzīna – par 4,1%, auto gāzes – par 1%, bet pasažieru aviopārvadājumiem cenas pieauga.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,5%, sadārdzinoties kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, daiļliteratūras grāmatām un barībai lolojumdzīvniekiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas samazinājās par 2,9%, galvenokārt akciju ietekmē, lētākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi, neelektriskās ierīces personīgai aprūpei.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, alum, bet cenas pieauga tabakas izstrādājumiem, viesnīcu, telekomunikāciju, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024. gada jūnijā, salīdzinot ar 2023. gada jūniju, bija:
– Transporta preces un pakalpojumi (+0,7 procentpunkti)

– Alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi (+0,5 procentpunkti)

– Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni (+0,4 procentpunkti)

– Veselības aprūpe (+0,3 procentpunkti)

– Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi (-1,6 procentpunkti)

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,5%, ar būtisku ietekmi no kartupeļiem (+29%), konditorejas izstrādājumiem (+6,9%), olīveļļas (+37,2%), šokolādes (+9%), augļu un dārzeņu sulām (+12,3%), saldumiem (+17,1%) un kafijas (+3%). Cenas pieauga arī citiem produktiem, bet samazinājās miltiem, sieriem, dārzeņiem, olām, piena produktiem, cukuram un augu eļļai.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6,8%, tabakas izstrādājumiem cenas palielinājās par 11,7%, alkoholiskajiem dzērieniem – par 4,2%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 8,4%, būtiski kritumi bija siltumenerģijai (-16,8%) un elektroenerģijai (-19,4%). Cietajam kurināmajam, dabasgāzei arī cenas kritās, bet pieauga mājokļa apsaimniekošanas, atkritumu savākšanas, īres, ūdensapgādes, uzturēšanas un remonta pakalpojumu cenas.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 5,3%, dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti un medicīnas pakalpojumi.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi gada laikā palielinājās par 5,1%, degvielas cenas pieauga par 6,8%. Dīzeļdegvielas cena pieauga par 10,5%, benzīna – par 4,3%, auto gāzes cena samazinājās par 3,4%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, ēdnīcu pakalpojumiem, bet lētāki bija personālie datori un mobilo tālruņu iekārtas.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.