Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Iesūti
Atpakaļ

Īstenoti projekti “Cilvēki pie jūras” un “Vai tu mīli jūru?” Kurzemes piekrastē

Pērnā gada nogalē tika īstenoti vērienīgi pārbūves un renovācijas darbi Kaltenē un Rojā. Tika īstenots “Talsu rajona partnerības” un “Lauku atbalsta dienesta” atbalstītais projekts “Cilvēki pie jūras”, ko lielāko daļu finansēja Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds.
Projekta ietvaros tika veikta pārbūve Kaltenes kluba ēkā, kur pašlaik mājo Rojas Jūras zvejniecības muzeja filiāle “Kaltenes klubs”. Ēkā tika izveidots radošās darbošanās centrs un labiekārtota āra teritorija, izveidojot automašīnu stāvlaukumu, kur vieta būs paredzēta arī tūristu autobusiem. Izveidota arī atpūtas zona un vieta svētku pasākumiem. Kaltenes kluba ēkas teritorijā uzstādīts tēlnieces Olgas Šilovas veidotais vides objekts “Cilvēki pie jūras”.

Neilgi pirms Ziemassvētkiem, 21. decembrī, “Kaltenes klubs” deva iespēju apmeklētājiem apskatīt ēkas jauno un svaigo veidolu, kā arī iepazīt radošās darbošanās centru. Rojas muzeja filiālē “Kaltenes klubs” būs iespēja apskatīt izstādi “Zvejniecība”, iepazīties ar Kaltenes vēsturi un Kaltenes kluba ēkas vēsturi, kā arī radošās darbošanās centrā varēs izzināt un izprast zvejniecības tradīcijas un iepazīt zvejnieka arodu. Ekspozīcijā varēs iepazīties ar Rīgas jūras līča piekrastē mītošajām zivīm, kā arī ar dabas procesiem, kas gadu laikā ietekmē zvejniecību un jūras liedaga izmaiņas. Muzeja filiāle „Kaltenes klubs” apmeklētājus gaidīs ciemos no otrdienas līdz sestdienai (10.00–18.00), bet svētdienās un pirmdienās muzeja filiāle būs slēgta, informē Rojas Jūras zvejniecības muzeja vadītāja Inese Indriksone. Viņa arī norāda, ka “Aktīvi tiek plānoti arī nākamā gada pasākumi, kad aicināsim apmeklēt seno amata prasmju saglabāšanas un popularizēšanas darbnīcas, piemēram, aušanas, dzijas krāsošanas ar dabiskajām krāsvielām un tīklu lāpīšanas radošās darbnīcas. Nākamajā gadā muzeja filiālē tiksimies arī Muzeju nakts pasākumā, atzīmēsim Kaltenes svētkus, ielīgosim Līgo svētkus, godināsim aizgājējus Veļu vakarā.”
Šī projekta kopējās izmaksas sastādīja 226 032 EUR.

Realizēts arī projekts “Vai tu mīli jūru”, kā ietvaros renovēts kādreizējās Rojas jūrskolas skolotāju ēkas 2. stāvs. Ēkā bijusi gan poliklīnika, gan Rojas slimnīca, bet mūsdienās ēkas 1. stāvā mājo ģimenes ārstu prakses. Svaigi renovēto 2. stāvu savā apgādībā, tāpat kā Kaltenes kluba ēku, iegūs Rojas Jūras zvejniecības muzejs, dodot vietu izstādei “Vai tu mīli jūru”. Kā arī jaunajās telpās tiks veidota izstāde par Krišjāni Valdemāru un viņa ģimeni, par Rojas (Lubezeres), Ģipkas un Mazirbes jūrskolām. Tiks veidota arī izstāde-ekspozīcija par medicīnas attīstību Rojas pagastā, izstādot dažādas vēstures liecības. Inese Indriksone, muzeja vadītāja norāda: “Plānojam šo vietu attīstīt par novadpētnieku un vēstures entuziastu pulcēšanās vietu ar iespēju eksponēt savus pētījumu materiālus un pētnieciskā darba rezultātus. Vēlamies, lai šajā vietā ne tikai varētu iepazīt Krišjāņa Valdemāra devumu Rojas pagastam, Talsu novadam un Latvijai, bet lai šeit mēs ar saviem darbiem pierādītu, ka kādreiz izteiktās Valdemāra idejas ir dzīvas vēl joprojām, mūsu uzdevums ir tās iedzīvināt mūsdienās.”
Projekta “Vai tu mīli jūru” kopējās izmaksas bija 99 056 EUR. Arī šī projekta lielāko daļu finansējuma nodrošināja Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds.
Abas pārbūvētās un renovētās Rojas Jūras zvejniecības muzeja filiāles gaida apmeklētājus un interesentus!