Atpakaļ

Darba grupa izstrādās priekšlikumus rīcībai gadījumos, kad pašvaldības ignorē IZM atzinumus par skolu tīkla sakārtošanu

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir izveidojusi darba grupu, kurai līdz maija beigām ir jāizstrādā priekšlikumi rīcībai gadījumos, kad pašvaldības ignorē IZM atzinumus par skolu tīkla sakārtošanu, šodien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē deputātus informēja izglītības ministre Anita Muižniece (K).

Komisijas sēdē deputāti lūdza politiķei skaidrot, vai IZM par skolu tīkla reorganizāciju “lemj valstiski”.

Muižniece uzsvēra, ka ir jārod risinājums gadījumos, kad IZM nesaskaņo pašvaldību lēmumus par skolu slēgšanu vai reorganizāciju, jo IZM saskaņojums pašvaldībai nav juridiski saistošs. Politiķe skaidroja, ka Latvijas Pašvaldību savienība ir paudusi viedokli, ka izglītības nodrošināšana ir pašvaldības autonomā funkcija un valsts iejaukšanās nebūtu nepieciešama. Piektdien uz darba grupas sēdi esot aicināti arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji.

“Mūsuprāt, tomēr arī valstij ir jābūt iespējai ietekmēt tos pašvaldību lēmumus, kuri nav pieņemti bērna labākajās interesēs un augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanai,” uzsvēra izglītības un zinātnes ministre. Tāpat tiekot skatīts arī jautājums par to, kā valstij ietekmēt pašvaldību rīcību gadījumā, ja tā redz, ka kādā no skolām kaut kas nav kārtībā un tā netiek reorganizēta.

Muižniece informēja, ka darba grupa priekšlikumus sagatavos līdz maija beigām un par tiem informēs Saeimu.

Ministre atzina, ka IZM ir saņēmusi daudz iebildumu no skolēnu vecākiem, izglītības darbiniekiem par Alūksnes novada domes rīcību, pieņemot lēmumu par novada skolu tīkla reorganizāciju. Tieši tādēļ IZM 29.aprīlī ir saskaņojusi tikai Pededzes pamatskolas likvidāciju, bet par pārējo skolu reformēšanu Alūksnes novada pašvaldībai līdz maija beigām IZM būs jāiesniedz papildu informācija.

Alūksnes novada pašvaldībai būs jāinformē ministrija par likvidējamo un reorganizējamo izglītības iestāžu darba kvalitāti, proti, skolēnu mācību rezultātiem un sekmības dinamiku, izglītības programmu piedāvājumu, sasniegumiem interešu izglītības jomā, pedagogu un izglītības iestādes vadītāja darba kvalitāti un citiem rādītājiem.

Tāpat pašvaldībai būs jāsniedz skaidrojums, kā tiks nodrošināta izglītības pieejamība, tostarp jaunāko klašu skolēniem iespējami tuvāk bērna dzīvesvietai, kā arī transporta nodrošinājums skolēniem.

Pašvaldībai būs jāpamato izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepcija Alūksnes novada pašvaldībā – pieejamie finanšu resursi, izglītības iestāžu ēku piepildījums un noslogojums, teritorijas demogrāfiskās tendences, pašvaldības ekonomiskās attīstības potenciāls.

Tāpat būs jāsniedz paskaidrojums par to, kā norisinājušās diskusijas par izglītības iestāžu tīkla kārtošanu, kādi ir bijuši būtiskākie iesaistīto pušu – skolēnu vecāku, nodarbināto, skolēnu – izteiktie iebildumi un attiecīgi pašvaldības argumentācija šo iebildumu neņemšanai vērā.

Pašvaldībai nāksies skaidrot, vai plānotās izmaiņas izglītības iestāžu tīklā ir bijušas atspoguļotas pašvaldības izglītības stratēģijā vai citos plānošanas dokumentos.

Pēc attiecīgās informācijas saņemšanas ministrijai būs iespēja visaptveroši izvērtēt plānoto izmaiņu nepieciešamību un pamatotību Alūksnes novada izglītības iestāžu tīklā, teikts IZM vēstulē Saeimas deputātiem.

Kā vēstīts 5.aprīlī dome sasauca ārkārtas sēdi, lai pieņemtu lēmumu par Alūksnes novada pašvaldības vispārējās izglītības iestāžu institucionālo sistēmu, virzot savu priekšlikuma variantu, kurš atšķīrās no darba grupas ziņojumā piedāvātā un Sociālo, izglītības un kultūras komitejas sēdē apstiprinātā skolu reorganizācijas priekšlikuma.

Pašvaldības pieņemtais lēmums paredz, ka no šī gada 1.septembra darbu neturpinās Pededzes pamatskola.

Pārējās iepriekš sabiedrības kritizētās izmaiņas novada izglītības iestāžu tīklā saskaņā ar domes lēmumu notiks pēc gada – no 2023.gada 1.septembra.

Strautiņu pamatskolu reorganizēs par Strautiņu sākumskolu ar pirmsskolas un pamatizglītības 1.-3.klašu izglītības programmu realizēšanas vietu ēkā “Zemenīte”.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijai no 2023.gada 1.septembra nebūs tiesību uzņemt proģimnāzijas 7.-9.klašu skolēnus un tajā mācīsies vien 10.-12.klašu skolēni. Vidējās izglītības programmas realizēs Glika ielā 10 jeb pašreizējā vecāko klašu ēkā.

Virkne izglītības iestāžu tiks reorganizētas un izveidota jauna izglītības iestāde – Alūksnes vidusskola ar pirmsskolas, pamatizglītības un vidējās izglītības programmu īstenošanas vietām Kanaviņu ielā 14, kas ir pašreizējā Alūksnes novada vidusskolas ēka, Lielā Ezera ielā 26, kas ir pašreizējā Alūksnes pilsētas sākumskolas ēka, un Glika ielā 10, kas ir pašreizējā ģimnāzijas jaunāko klašu ēka.

Tiks likvidētas Bejas un Malienas pamatskola un Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskola, pievienojot Alūksnes vidusskolai.