Atpakaļ

Liepājā viesosies ERGO un DBS projekts “Misija: drošs ceļš uz skolu”

Lai uzlabotu skolēnu zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem un mazinātu cietušo bērnu skaitu, apdrošināšanas sabiedrība ERGO sadarbībā ar “Drošas Braukšanas Skolu” (DBS) rīko izglītojošu akciju “Misija: drošs ceļš uz skolu”. 21. martā projekts viesosies Liepājas 5. vidusskolā, kur DBS vadītājs Jānis Vanks kopā ar atraktīvo ERGO Zaķi mācīs ceļu satiksmes noteikumus sākumskolas bērniem.

“Ir svarīgi jau no mazotnes apgūt pareizu un drošu pārvietošanos ceļu satiksmē – lai tas kļūst par ieradumu visai dzīvei. Te ļoti liela loma ir vecākiem un viņu labajam piemēram, taču arī mēs kā sociāli atbildīgs uzņēmums vēlamies sniegt savu ieguldījumu, izglītojot mazākos audzēkņus, kuri ceļu uz skolu tikko sāk mērot patstāvīgi, bez vecāku klātbūtnes. Liels prieks, ka šāda iespēja tiek sniegta arī Liepājas bērniem,” atzīst ERGO Rietumu Reģionālās filiāles vadītāja Madara Tukiša.

Dinamiski, bet droši

ERGO veiktajā aptaujā par skolēnu drošību satiksmē 11 % Kurzemē dzīvojošo vecāku atzinuši, ka viņu bērni ir saskārušies ar dzīvību vai veselību apdraudošām situācijām satiksmē, tostarp cietuši ceļu satiksmes negadījumos. Latvijas kontekstā īpaši jāizceļ Pierīgas reģions, kur iedzīvotāji šādus nepatīkamus brīžus piedzīvojuši visbiežāk – 13 %, bet Vidzemē vismazāk – 7 %. Lauku teritorijās un lielajās pilsētās bērni ar negadījumiem saskārušies vairāk nekā mazpilsētās.

“Viena lieta ir bīstamās situācijas, kas notiek vecāku acu priekšā vai par kurām bērni vecākiem izstāsta. Taču jāņem vērā, ka bērni negatīvo pieredzi nereti mēdz noklusēt, sevišķi, ja jūtas vainīgi, tādēļ apdraudošo gadījumu skaits, visticamāk, ir lielāks. Mūsdienās satiksme kļūst arvien dinamiskāka, tajā ienāk jauni braucamrīki – elektriskie skrejriteņi, turklāt saziņa mobilajos telefonos un mūzikas klausīšanās austiņās novērš uzmanību no tā, kas notiek uz ielas. Ir svarīgi bērniem atgādināt par šiem aspektiem un ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, ko darām projektā “Misija: drošs ceļš uz skolu”,” skaidro DBS direktors Jānis Vanks.

Uz skolu – visbiežāk kājām

Kurzemes bērni skolā visbiežāk nokļūst, pārvietojoties kājām – 40 %. Savukārt ceturto daļu jeb 25 % Kurzemes skolēnu uz mācību iestādēm vecāki atved ar ģimenes auto, un tikpat liela daļa – 25 % – skolā nokļūst ar sabiedrisko transportu. Mazākums jeb 7 % audzēkņu uz skolu brauc ar velosipēdu vai skūteri, liecina ERGO aptaujas dati.

Lai kāds būtu bērnu pārvietošanās veids, vecāki ir uztraukti par infrastruktūru. Proti, trešdaļa jeb 33 % Kurzemes vecāku aptaujā atzīst, ka ceļu satiksmes organizācija pie skolas viņiem rada bažas par savu bērnu drošību. Kopumā lielākais uztraukums par to valda lielajās Latvijas pilsētās.

ERGO un DBS projekts “Misija: drošs ceļš uz skolu” sākts pērn novembrī un turpināsies arī 2023. gadā. Tā laikā gan Rīgas, gan Latvijas reģionu skolās tiek rīkotas izglītojošas DBS direktora Jāņa Vanka lekcijas par drošas satiksmes pamatprincipiem. Savukārt sociālajos tīklos ikvienam pieejami kampaņas video, kuros spēles formātā analizēta dažādu skolu apkārtne un sniegti ieteikumi drošai nokļūšanai uz skolu.