Atpakaļ

LIZDA prasa IZM sasaukt ieinteresēto pušu sapulci par jauno pedagogu atalgojuma modeli

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) prasa Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) sasaukt ieinteresēto pušu sanāksmi par pedagogu atalgojuma jauno modeli, informēja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Vanaga vēlas dzirdēt no IZM skaidrojumus, aprēķinus un termiņus, kādā laika ietvarā ministrija plāno nodrošināt finansējumu jaunajam modelim. Vanaga uzsver, ka ar jauno finansējumu ir nepieciešams “iegūt vienlīdzību, neatņemot finansējumu no citiem sektoriem”.

LIZDA rosinātajās diskusijās ar Rīgas izglītības pārvaldi ticis sarunāts, ka no nākamā mācību gada pedagogu atalgojuma koeficients būs 1,25, savukārt 2023./2024.mācību gadā šo koeficientu pielāgotu Pierīgai.

Arodbiedrības pārstāvjiem radusies neizpratne, kādēļ patlaban notiekot svārstīšanās, lemjot par atalgojuma koeficientiem, un kādēļ Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) virza IZM 1,02 pedagogu atalgojuma koeficientu Rīgas izglītības iestāžu pedagogiem.

Vanaga pauž sašutumu, ka arodbiedrībai un citiem sapulces dalībniekiem netiekot dota iespēja sniegt otrreizēju atzinumu par jauno modeli, jo IZM esot atkārtoti pārcēlusi LIZDA rosināto sanāksmi par pedagogu atalgojuma trešo modeli.

“Sociālais dialogs nebūs iespējams, kamēr nebūs caurspīdīgums, abpusēja uzticēšanās un lēmumi netiks pieņemti par labu sabiedrībai,” uzskata LIZDA vadītāja.

Iepriekš ziņots, ka LPS valde nolēmusi virzīt sarunām ar IZM priekšlikumu, ka Rīgas valstspilsētai jaunajā mācību gadā pedagogu atalgojuma koeficients ir vismaz 1,02.

Tāpat, LPS ieskatā, atsevišķs koeficients jānosaka pašvaldībām Latgales reģionā, kas robežojas ar Krieviju un Baltkrieviju, jo pašreizējā ģeopolitiskajā sistēmā ir kritiski svarīgi veicināt pierobežas reģionu apdzīvotību un uzlabot drošības situāciju pierobežā.

Aģentūrai LETA jau iepriekš LIZDA pārstāvji ir pauduši, ka nepiekrīt IZM izstrādātajam jaunajam pedagogu finansēšanas modelim.

Saskaņā ar LIZDA pausto, jaunais modelis paredz, ka 2024. un 2025.gadā tiktu samazināts finansējums Pierīgas novadu pašvaldību pedagogu atalgojumam, lai varētu palielināt atalgojumu Rīgas pašvaldības pedagogiem.

Kā skaidroja LIZDA vadītāja Inga Vanaga, “jaunais pedagogu darba samaksas finansēšanas modelis ir nepieņemams, jo paredz vieniem atņemt, lai otriem iedotu”.

Pierīgas novadiem kā Ādaži, Ķekava, Mārupe, Olaine un Salaspils tiks piemērots unificēts mērķdotāciju koeficients, kas nozīmē to, ka tuvākajā laikā Rīgas pedagogiem piemērojamais koeficients kāps, bet Pierīgas pedagogiem piemērojamais koeficients kļūs mazāks, norāda LIZDA.