


RTU pirmo reizi rīkos iestājeksāmenu piecās bakalaura studiju programmās



Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) šodien pirmo reizi rīkos iestājpārbaudījumus konkursam uz valsts finansētajām studiju vietām 2025./2026.studiju gadam piecās bakalaura studiju programmās.
Tādējādi jaunieši jau pirms oficiālās uzņemšanas jūlijā varēs uzzināt, vai ir ieguvuši budžeta vietu RTU. Šāda prakse ir raksturīga ārzemju augstskolām, kuras eksāmenus organizē jau pavasarī, pirms reflektanti ir pabeiguši vidējās izglītības iestādes.
RTU iestājpārbaudījumos vēlas identificēt “mērķtiecīgus, motivētus un talantīgus studentus, kuri patiesi grib studēt”, atzīmēja RTU studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane. Viņa aicina eksāmenā piedalīties arī tos jauniešus, kas nav tik pārliecināti par savām zināšanām, “jo galvenais ir motivācija un patiesa vēlme mācīties”.
Iestājpārbaudījumi notiks studiju programmās “Autotransporta inženierija”, “Būvniecība”, “Intelektuālas robotizētas sistēmas”, “Viedā elektroenerģētika” un “Visaptverošā kvalitātes vadība”.
Pēc Gailes-Sarkanes sacītā, iestājpārbaudījumu konkrētajās programmās atbalsta arī industrija, jo uzņēmumi šādā studentu atlases principā saskata iespēju nākotnē iegūt zinošus un motivētus darbiniekus.
Eksāmenam būs divas daļas – pirmajā reflektanti varēs parādīt zināšanas matemātikā un fizikā, savukārt otrajā daļā tiks vērtētas viņu loģiskās domāšanas un sadarbības spējas.
Iestājpārbaudījums RTU norisināsies šodien un 5.aprīlī. Pretendējot uz četrām inženierzinātņu programmām, eksāmens būs klātienē, savukārt uz “Visaptverošo kvalitātes vadību” – attālināti.
Reflektantiem, kuri būs nokārtojuši iestājeksāmenu, būs jāizpilda uzņemšanas nosacījumi, kas paredz, ka matemātikas centralizētā eksāmena rezultāts augstākajā līmenī nedrīkst būt zemāks par 25%, bet optimālajā – par 33%.
Savukārt reflektantiem, kuri vēlas studēt studiju programmās “Arhitektūra”, “Materiālu tehnoloģija un dizains” un “Industriālais dizains”, tradicionāli būs jākārto iestājpārbaudījums zīmēšanā. “Arhitektūrā” tas paredzēts 4.aprīlī un 5.aprīlī, kā arī 26.jūnijā, bet “Materiālu tehnoloģijā un dizainā” un “Industriālajā dizainā” – 27.jūnijā.
Augstskolas var rīkot iestājpārbaudījumus, lai konstatētu reflektantu atbilstību tās noteiktajām papildus prasībām. RTU iestājpārbaudījumu rīkošanu saskaņojusi ar Augstākas izglītības padomi.
Kā vēstīts, gada sākumā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā tika pausts atbalsts idejai ļaut augstskolām uzņemt studentus vēl pirms centralizēto eksāmenu rezultātu saņemšanas.
Patlaban likums nosaka, ka studentu uzņemšana augstskolās var sākties tikai jūlija vidū, jo ir nepieciešami centralizēto eksāmenu rezultāti.
Saeimas deputātes Zandas Kalniņas-Lukaševicas (JV) rosinātās izmaiņas studentu uzņemšanas kārtībā paredz, ka no 2026./2027.akadēmiskā gada augstskolas varētu patstāvīgi noteikt reflektantu reģistrācijas un uzņemšanas termiņus.
Vienlaikus augstskolas varētu turpināt arī līdzšinējo praksi un studentu uzņemšanu organizēt vasarā, balsoties uz centralizēto eksāmenu rezultātiem.
RTU studiju prorektore Gaile-Sarkane šādu ieceri vērtē pozitīvi – tas varētu būt viens no veidiem, kā augstskolas varētu piesaistīt motivētus studentus, kuri patiesi vēlas apgūt attiecīgās studiju programmas. Savukārt vidusskolu absolventiem tas mazinātu uztraukumu par iestāšanos augstskolā.
Lai augstskola varētu rīkot uzņemšanu pirms centralizēto eksāmenu sesijas, nepieciešama reflektantu novērtēšanas sistēma, norādīja Gaile-Sarkane. Viņa pieļauj, ka augstskolām būs jārīko iestājpārbaudījumi, kuros apzināt potenciālo studentu zināšanas atbilstoši augstskolas specifikai.
Lai gan tas nozīmē, ka augstskolām būtu jāvelta laiks eksāmena uzdevumu izveidei, eksāmenos varētu iekļaut studiju programmai specifiskus uzdevumus, norādīja Gaile-Sarkane. Tādējādi augstskola varētu pārbaudīt skolēnu zināšanu atbilstību konkrētajai jomai, savukārt topošie studenti – pārliecināties par savu sagatavotību tieši šai programmai.
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studiju departamenta direktores Indras Treijas vērtējumā, priekšrocības uzņemšanai ar augstskolas noteiktiem kritērijiem pirms centralizēto eksāmenu norises būtu studiju programmām, kurām līdz šim ir bijis papildus iestājpārbaudījums, piemēram, RSU sporta programmām.
Kā iespējamu ieguvumu no izmaiņām Treija minēja raitāku uzņemšanas procesu, kā rezultātā vasara augstskolām nebūtu tik saspringts periods. Vienlaikus RSU vēl nav veikusi izvērtējumu par izmaiņu ietekmi uz uzņemšanas procesa organizāciju. Patlaban arī grūti spriest par izmaiņu iespējamo ietekmi uz konkurenci starp augstskolām.
Līdztekus viņa uzsvēra centralizēto eksāmenu lomu reflektantu uzņemšanā – pamatā uzņemšana balstāma uz eksāmenu vērtējumiem, uz kuru pamata notiek konkursa aprēķins.
“RSU katru gadu pieaug unikālo reflektantu skaits, tādēļ ļoti novērtējam esošo iespēju uzņemt topošos studējošos atklātā un vienlīdzīgā konkursā, balstoties uz centralizēto eksāmenu vērtējumiem,” sacīja Treija.
RSU pārstāve norādīja, ka plānotās likuma izmaiņas neietekmēs studiju programmu pieprasījuma un piedāvājuma prognozēšanu, jo jau šobrīd RSU ir zināms studiju vietu skaits uzņemšanai šogad, kā arī sagatavota prognoze 2026. un 2027.gada uzņemšanai.
Treija nesaredz riskus studentu uzņemšanas pieejas izmaiņās, ja būs skaidra un savlaicīga komunikācija ar vidusskolēniem. Taču tie var rasties, ja savlaicīgi netiks pieņemti grozījumi likumā un Ministru kabineta noteikumos.
Rakstīt komentāru