Ventspils zinātnes centrs apmierināts ar apmeklētāju pieplūdumu pirmajā mēnesī, taču salauzti daži eksponāti
Ventspils zinātnes centrs “Vizium” darbības pirmajā mēnesī piesaistījis vairāk nekā 24 500 apmeklētājus, informēja Ventspils Digitālā centra direktore Elīna Kroņkalne.
No kopējā apmeklētāju skaita zinātnes centra ekspozīcijas zāli apmeklējuši vairāk nekā 15 000 cilvēku, savukārt no tiem aptuveni 15% jeb vairāk nekā 2200 apmeklētāju bijuši ārvalstu viesi.
Centra vadības vērtējumā, lielu atsaucību guvuši arī “Vizium” zinātnes šovi un tehniski radošās darbnīcas. Tehniski radošajās darbnīcās bērni veidoja savu zemūdens pasauli, tādējādi izzinot dažādus okeāna iemītniekus.
Kā skaidro Kroņkalne, pieprasījums pēc zinātnes šoviem un darbnīcām ir bijis gana liels, tādēļ nolemts pievienot papildu laiku, lai pēc iespējas vairāk apmeklētājiem būtu iespēja izzināt dabaszinātnes, radoši darboties un jautri pavadīt laiku.
Direktore atzīst, ka pirmais darbības mēnesis nācis arī ar saviem sarežģījumiem un izaicinājumiem. Viens no pirmajiem izaicinājumiem ir lielā apmeklētāju plūsma, kā rezultātā dienas vidū, jo īpaši nedēļas nogalēs, zinātnes centrā veidojas rindas.
Domājot par apmeklētāju drošību un labsajūtu, ekspozīciju zālēs ir noteikts pieļaujamais apmeklētāju skaits, tāpēc, kad tas tiek sasniegts, biļešu tirdzniecība un cilvēku ielaišana eksponātu zālē uz brīdi tiek pārtraukta.
Jau pirmajā mēnesī ir cietuši arī zinātnes centra eksponāti – jau pēc pirmajām darbības nedēļām konstatēti vairāki mehāniski eksponātu bojājumi, kas radušies to nepareizas lietošanas dēļ. Lielākā daļa šo bojājumu ir novēršama īsā laikā, taču dažiem eksponātiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai tie atkal būtu pilnvērtīgā darba kārtībā.
Kopumā pirmais zinātnes centra darbības mēnesis vērtējams pozitīvi, par to liecina gan lielā sabiedrības interese, gan pozitīvās apmeklētāju atsauksmes par ekspozīciju un tās saturu, uzsver centra vadība.
Kā vēstīts, zinātnes centrā apmeklētāji var apskatīt vairāk nekā 80 eksponātus un simulatorus septiņās dažādās tehnoloģijām un dabaszinātnēm veltītajās galerijās, kurās ir iespēja izzināt STEM pasauli, bet arī izklaidēties un jautri pavadīt laiku ar ģimeni un draugiem.
Zinātnes centra ekspozīcijas izveide finansēta no vairākiem finansējuma avotiem, proti, Norvēģijas finanšu instrumenta programmas projekta “Inovācijas centra izveidošana Ventspilī” par kopējo summu 2 011 676 eiro, tajā skaitā 10% pašvaldības līdzfinansējuma, Eiropas Komisijas iniciatīvas projekta “Nākamās paaudzes mikropilsētas” – 435 546 eiro, kā arī projekta “Izglītības kvalitātes uzlabošana dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju jomā” – 400 000 eiro.
Projekta rezultātā izstrādātas 20 dažādas mācību programmas STEM jomā, tai skaitā 16 programmas pirmsskolas vecuma bērniem, skolēniem un studentiem, kā arī četras programmas pedagogiem. Tāpat izstrādātas 12 interaktīvas mācību aktivitātes – tehniski radošās darbnīcas un zinātnes šovi.
Sadarbībā ar Ventspils Augstskolu, kas ir projekta partneris, ir izveidots Jauno dabaszinātņu pētnieku centrs, kur jauniešiem būs iespeja iepazīties ar dažādu jomu zinātniekiem, viņu izglītības un darba pieredzi, apgūt pētniecības programmas STEM un informācijas tehnoloģiju jomās.