Atpakaļ

Nākamnedēļ plāno diskutēt par Liepājas Universitātes turpmāko attīstību

Nākamnedēļ Liepājā ieinteresētās institūcijas diskutēs par Liepājas Universitātes (LiepU) turpmāko attīstību, informēja Liepājas domes priekšsēdētāja padomniece Santa Margeviča.

Viņa uzsvēra, ka Liepājas pašvaldība piedalās diskusijās ar visām iesaistītajām pusēm par LiepU turpmāko attīstību. Nākamnedēļ vizītē uz Liepāju šo jautājumu skatīt brauks Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji, lai sarunās pie viena galda sēstos IZM, Augstākās izglītības padome, pašvaldība un LiepU padome. Tāpat nākamnedēļ pašvaldība tiksies ar Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas deputātiem, LiepU vadības un padomes pārstāvjiem.

Margeviča atzīmēja, ka Liepājas un Dienvidkurzemes novada attīstības programma 2022.-2027.gadam paredz, ka LiepU primāri tiek stiprināta un attīstīta humanitāro zinātņu, tostarp mākslas, inženierzinātņu, sociālo zinātņu studiju, jo īpaši pedagoģijas, kā arī veselības zinātņu programmas. Tāpēc, reorganizējot LiepU, vislabāko rezultātu gūtu, apvienojot visu četru zinātnes universitāšu spēkus, proti, LiepU, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti, uzskata pašvaldība.

Konsolidējot augstākās izglītības iestādes, Liepājas pašvaldība paļaujas uz IZM kā LiepU dibinātāja pārstāvja objektīvu lēmumu, norāda Margeviča.

Jau ziņots, ka LiepU nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, izglītības nozares organizācijām un pašvaldībai, kurā norāda uz iespējamām nelikumībām un labas pārvaldības neievērošanu augstskolas konsolidācijas procesā.

LiepU kolektīvs vērsa uzmanību, ka pagājušā gada 19.decembrī Valsts kancelejas uzturētajā tiesību aktu portālā tika publicēts tiesību akta projekts “Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5. komponentes “Ekonomikas transformācija un produktivitātes reforma”5.2. reformu un investīciju virziena “Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana” 5.2.1.r. reformas “Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma” 5.2.1.1.i. investīcijas “Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti” otrās kārtas “Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti” īstenošanas noteikumi”.

Noteikumu projekta otrajā sadaļā “Prasības investīcijas otrās kārtas projekta iesniedzējam un sadarbības partnerim” minēts, ka LiepU konsolidācija ar RTU – līdz 10 399 799 eiro, tai skaitā nepārsniedzot Atveseļošanas fonda finansējumu – 9 980 613 eiro un valsts budžeta līdzfinansējumu – 419 186 eiro.

Arī vairākos citos noteikumu projekta punktos nepārprotami tiek norādīts uz LiepU konsolidāciju jeb reorganizāciju ar RTU, taču līdz noteikumu projekta publiskošanai Ministru kabinets nav pieņēmis lēmumu par LiepU reorganizāciju, pievienojot to RTU, kā arī šis jautājums nav diskutēts Augstākās izglītības padomē, norāda vēstules autori.

LiepU uzskata, ka lēmuma pieņemšana šaurā lokā, nevis publiskā apspriešanā, sniedzot pamatotu argumentāciju, rada aizdomas par kādu interešu virzīšanu un labas pārvaldības principu neievērošanu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz LiepU tālāku attīstību.

Vēstules autori norāda, ka, ņemot vērā iepriekš minēto, LiepU aicina atbildīgās institūcijas vērtēt jautājumu, kā priekšlaicīgi ir iespējams zināt valdības lēmumu, ja tas vēl nav pieņemts likumā noteiktajā kārtībā.

LiepU kolektīvs aicina visus lēmuma pieņēmējus rūpīgi iepazīties ar situāciju un vērtēt uzskaitītos notikumus kopsakarībās. “Aicinām uzklausīt visas LiepU pārvaldības institūcijas, arī LiepU kolektīva viedokli, kurš ir izteikts gan Senāta, gan Satversmes sapulcēs, un pieņemt izsvērtu, caurspīdīgā procesā balstītu un pamatotu lēmumu, kas ir sabiedrības nevis kādu personu vai institūciju vislabākajās interesēs par vienas vadošās universitātes izvēli vai arī LiepU attīstību trīs zinātnes universitāšu ekosistēmā, šādi nodrošinot iespēju iegūt daudzpusīgu un konkurētspējīgu izglītību Kurzemē,” aicināts atklātajā vēstulē.