Atpakaļ

Kadastra sistēmā jau atrodami seši dažādi īpašumu novērtējumi

Latvijas kadastra sistēmā pašlaik jau ir atrodamas seši dažādi īpašumu novērtējumi, aģentūru LETA informēja Valsts zemes dienesta (VZD) sabiedrisko attiecību vadītāja Baiba Kantiņa.

Portālā “kadastrs.lv” šobrīd katram kadastra objektam ir publicēta spēkā esošā kadastrālā vērtība, prognozētā un divas projektētās kadastrālās vērtības, bet kopumā atrodamas pat sešas sadaļas jeb summas, kuras viena no otras atšķiras.

Pirmā sadaļa “Prognozētā kadastrālā vērtība” norāda uz īpašuma fiskālo vērtību no 2025.gada 1.janvāra un to izmantos, nekustamā īpašuma nodokļa un citu nodevu aprēķinam. Otrā sadaļa “Prognozētā kadastrālā vērtība” ir kadastrālā vērtība, kura atbilst nekustamā īpašuma tirgum uz 2019.gada 1.jūliju. To izmanto atsavināšanas cenas aprēķinam dalītā īpašuma aprēķinā.

Trešā sadaļa “Prognozētā kadastrālā vērtība” ir universālā vērtība, kura nav paredzēta nekustamā īpašuma nodokļu un nodevu aprēķināšanai. To izmantos zemes likumiskās lietošanas maksas noteikšanai, kā ari citiem aprēķiniem, klāsta VZD. Ceturtā sadaļa “Prognozētais īpašuma novērtējums” norāda uz fiskālo vērtību kopā ar mežaudzes novērtējumu.

Piektā sadaļa “Prognozētais īpašuma novērtējums” norāda uz īpašuma vērtību kopā ar mežaudzes novērtējumu, kas atbilst nekustamā īpašuma tirgum uz 2019.gada 1.jūliju un datiem esot informatīva nozīme. Sestā sadaļa “Prognozētais īpašuma novērtējums” norāda uz universālo vērtību kopā ar mežaudzes novērtējumu.

Kadastrālo vērtību izmaiņas ir atkarīgas no nekustamā īpašuma (NĪ) tirgus izmaiņām, jo desmit gadu laikā īpašumu tirgū notikušas dažādas izmaiņas, dažādās vietās, klāsta Kantiņa, papildinot, ka universālās kadastrālās vērtības aprēķinu kadastrālo vērtību bāzi 2025.gadā neizmantos nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanā.

Viņa uzsver, ka kadastrālo vērtību ietekmē ne tikai NĪ tirgus izmaiņas, arī dati par objektiem. Zemei to ietekmējot pašvaldības noteiktais nekustamā īpašuma lietošanas mērķis, apgrūtinājumi, zemes lietošanas veidi, bet ēkām – izmantošanas veids, vecums, nolietojums, labiekārtojumi un citi parametri.

Kadastrālās vērtības aprēķins ir automatizēts process, kur izmanto datus, kas reģistrēti kadastra informācijas sistēmā un blakus esošiem un šķietami līdzīgiem objektiem kadastrālās vērtības var atšķirties, ja kadastra informācijas sistēmā būs reģistrēti atšķirīgi dati, piemēram vienai ēkai mazāks nolietojums kā otrai, informē VZD.

Jau vēstīts, ka Tieslietu ministrija (TM) izskatīšanai valdībā iesniegusi tiesību akta projektu par universālās kadastrālās vērtības aprēķinu kadastrālo vērtību bāzi, kas nepārsniedz 80% no vidējā nekustamo īpašumu cenu līmeņa 2022.gada 1.jūlijā.

Iepriekš Saeima atbalstīja TM virzītos grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas paredz nekustamajiem īpašumiem uz laiku aprēķināt divas kadastrālās vērtības – fiskālo un universālo.

Paredzēts, ka fiskālā kadastrālā vērtība tiks izmantota nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem, nodevu aprēķiniem un nomas maksas noteikšanai. Tā paliks līdzšinējā apmērā, balstoties uz 2012.gada tirgus datiem.

Savukārt universālā kadastrālā vērtība nodrošinās patiesāku priekšstatu par īpašuma vērtību. To izmantos zemes likumiskās lietošanas maksas noteikšanai, grāmatvedībā un finanšu pārskatos. Universālā kadastrālā vērtība tiks noteikta, balstoties uz 2022.gada tirgus datiem.

Par iesniegto tiesību akta projektu līdz 29.oktobrim notiek publiskā apspriešana. Projekts paredz no 2025.gada 1.janvāra apstiprināt kadastrālo vērtību bāzi, lai nodrošinātu universālo kadastrālo vērtību aprēķinu, kas nepārsniedz 80% no vidējā nekustamo īpašumu cenu līmeņa 2022.gada 1.jūlijā.

Universālās kadastrālās vērtības noteikšanas metodikas izmaiņas ar standartapjoma ieviešanas pilnveidojumiem skartu aptuveni 8000 savrupmājas. Būvniecības perioda detalizētāka izvērtēšana attiektos aptuveni uz 10 000 dzīvojamām mājām, nolietojuma metodikas izmaiņas aptuveni uz 1,2 miljoniem ēkām, tai skaitā 1500 kultūrvēsturiskā statusa ēkām, kurām turpmāk šo statusu neizvērtēs.

Detalizētāka labiekārtojuma līmeņa izvērtēšana savrupmājām, kad papildus elektrībai un kanalizācijai tiks izvērtēta centrālas vai centralizētas apkures esamība, īpaši svarīga ir laukos un mazpilsētās un pozitīvi ietekmēs aptuveni 133 000 ēku īpašniekus. Standartplatības pielietošana daudzdzīvokļu māju apbūves zemei attiektos uz aptuveni 16 000 zemes vienībām, bet dzīvokļu īpašnieku skaits būs lielāks.

Jau vēstīts, ka likumā paredzēts noteikt, ka Valsts zemes dienests no 2025.gada 1.janvāra uz laiku Kadastra informācijas sistēmā katram kadastra objektam aprēķinās un reģistrēs divas spēkā esošas kadastrālās vērtības. Šāda sistēma darbotos līdz būs stājusies spēkā valdībā līdz 2027.gada 15.jūnijam apstiprināmā jaunu kadastrālo vērtību bāzi, kuru kadastrālās vērtības aprēķinam piemērotu no, visdrīzāk, 2029.gada.

Līdz tam fiskālo kadastrālo vērtību izmantotu nodokļu, valsts nodevu un citu maksājumu valsts vai pašvaldības budžetā aprēķinam, izņemot maksas par zemes likumisko lietošanu aprēķinu.

Fiskālās kadastrālās vērtības Valsts zemes dienests aprēķinās un aktualizēs atbilstoši 2024.gadā spēkā esošajai kadastrālo vērtību bāzei un kadastrālo vērtēšanu regulējošiem normatīvajiem aktiem, kas ir piemērojami 2024.gada 31.decembrī.

Savukārt universālo kadastrālo vērtību izmantotu citām, augstāk neminētām vajadzībām.