Izmitināšanai un ēdināšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem piešķir papildu 7,75 miljonus eiro
Latvijā iebraukušajiem Ukrainas kara bēgļiem atbalstam īres dzīvokļiem, izmitināšanai pašvaldības mītnēs, tūristu mītnēs un ēdināšanai valdība otrdien piešķīra papildu 7,75 miljonus eiro.
Grozījumos noteikumos par izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek rēķināts, ka Latvijā kara dēļ iebrauks vēl 7000 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas jāizmitina 90 dienas un kuriem 30 dienas nepieciešams nodrošināt ēdināšanu.
Grozījumu anotācijā minēts, ka 4000 personām būs nepieciešams atbalsts 400 eiro mēnesī īres dzīvoklim. Šim mērķim novirzīti 1 599 600 eiro. Vēl 3000 personas plānots izmitināt pašvaldības mītnēs un tūristu mītnēs, šim mērķim novirzot 4 050 000 eiro.
Ekonomikas ministrijā (EM) norādīja, ka, izvēloties Ukrainas civiliedzīvotājam izmitināšanas veidu un vietu, pašvaldībām ir jāņem vērā Ukrainas civiliedzīvotāja vajadzības un jāizvēlas ekonomiski visizdevīgākais primāri sniedzamā atbalsta veids un vieta.
Gadījumā, ja Ukrainas civiliedzīvotājus brīvprātīgi nav izmitinājusi Latvijas mājsaimniecība, pašvaldībai ir pienākums organizēt Ukrainas civiliedzīvotājiem izmitināšanu, primāri izvērtējot iespēju to veikt pašvaldības īpašumā, valdījumā vai turējumā esošās izmitināšanas vietās vai slēgt īres līgumu ar privātpersonu par mājokļa izīrēšanu. Tomēr, ja iepriekš minētās izmitināšanas iespējas konkrētajā gadījumā nav iespējamas, pašvaldība izvērtēs iespēju personas novirzīt izmitināšanai citās izmitināšanas vietās, piemēram, tūristu mītnēs.
Noteikumu grozījumos atrunāts, ja pašvaldības teritorijā nav pieejamas izmitināšanas vietas, kas atbilst noteiktajām izmaksām, pašvaldība uz laiku, līdz ir pieejamas atbilstošas izmitināšanas vietas, bet ne ilgāk kā uz septiņām diennaktīm, var izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus vietās, kuru izmaksas pārsniedz regulējumā noteiktās izmaksas jeb 15 eiro par personu diennaktī.
Vienlaikus paredzēts, ka izdevumus pašvaldībai par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu vietās, kas nav pašvaldības īpašumā, valdījumā vai turējumā, valsts segs līdz 2022.gada 30.jūnijam, tādā veidā terminējot pašvaldības iespējas izmantot, piemēram, viesnīcu izmantošanu izmitināšanai.
Savukārt ēdināšanai paredzēts novirzīt 2 100 000 eiro, pieņemot, ka dienā šim mērķim nodrošinās 10 eiro.
Pašvaldību sniegtā informācija par Ukrainas civiliedzīvotājiem līdz šim nodrošināto ēdināšanu liecina, ka vidējās izmaksas par vienas personas ēdināšanu bija astoņi eiro dienā. Tomēr, ņemot vērā pieaugošās pārtikas produktu un ēdināšanas pakalpojumu cenas, ēdināšanas limits palielināts līdz 10 eiro par personu dienā.
Minētais finansējums tiks piešķirts no gadskārtējā valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram. Pārskatu par attiecīgajā mēnesī sniegtajiem pakalpojumiem un to apmēru pašvaldībai jāiesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kas attiecīgi reizi mēnesī kompensēs pašvaldībām izdevumus, kas radušies par sniegto atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Jau ziņots, ka Latvijā kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā līdz šim reģistrēti apmēram 28 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, bet apmēram 22 000 bēgļu izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību. Savukārt izmitināšana ar pašvaldību Civilās aizsardzības komisiju starpniecību nodrošināta 10 278 personām. Tas nozīmē, ka pārējie bēgļi atrod dzīvesvietu paši, vai arī pie draugiem un radiem, iepriekš skaidroja iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).