Atpakaļ

Latvijas un Ukrainas ģenerālprokuratūras sadarbosies ar bruņotiem konfliktiem saistītu noziegumu izmeklēšanā

Latvijas ģenerālprokurors Juris Stukāns un Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova parakstījuši memorandu par abu valstu sadarbību ar starptautiskiem bruņotiem konfliktiem saistītu noziegumu izmeklēšanā.

Ņemot vērā Krievijas bruņoto agresiju pret Ukrainu, abu valstu Ģenerālprokuratūras vienojušās par to, ka abas valstis sniegs viena otrai pilnīgāko iespējamo palīdzību kriminālprocesos, kuri attiecas uz jebkādiem ar šo starptautisko bruņoto konfliktu saistītiem noziegumiem, arī noziegumiem pret cilvēci, kara noziegumiem, agresijas un genocīda noziegumiem, aģentūra LETA noskaidroja Latvijas prokuratūrā.

Memorands paredz, ka abas valstis vāc un uzskaita pierādījumus par starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem un apmainās ar attiecīgo informāciju, cik vien ātri iespējams izpilda savstarpējās tiesiskās palīdzības lūgumus šīs kategorijas krimināllietās.

Tāpat memorands paredz, ka konstatējot personas, kuras tiek turētas aizdomās par noziegumu izdarīšanu starptautiskā bruņotā konflikta laikā, puses nodrošina šādu personu kriminālvajāšanu tās valsts teritorijā, kuras jurisdikcijā ietilpst attiecīgais noziegums.

Jau ziņots, ka Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) 15.martā sācis kriminālprocesu par Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un mieru Ukrainā. Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma normām par noziegumiem pret cilvēci, noziegumi pret mieru un kara noziegumiem.

Kriminālprocesā tiek vākti pierādījumi par Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem noziegumiem pret cilvēci, tostarp, civiliedzīvotāju slepkavībām, iznīcināšanu, spīdzināšanu un citiem nodarījumiem, kā arī noziegumiem pret mieru, proti, agresijas plānošanu, gatavošanu, tās izraisīšanu, piedalīšanos tajā un agresīva kara vešanu, kā arī kara noziegumiem, piemēram, pilsētu vai citu objektu neattaisnojamu postīšanu un citiem starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem.

Saistībā ar minēto VDD aicina dienestā vērsties kara bēgļus, kuri Ukrainā ir fiziski cietuši no Krievijas bruņoto spēku uzbrukuma vai bijuši aculiecinieki Krievijas bruņoto spēku uzbrukumam civiliedzīvotājiem vai civiliem objektiem.