Atpakaļ

Klāt vietējo zemeņu laiks…

Latvijas laukos un sētās pašā pilnbriedā ir zemeņu raža. Pilsētnieki, kuriem nav savu dārzu ar zemeņu vagām, bet kuri tomēr vēlas mieloties ar tikko noplūktām svaigām ogām, var doties pie saimniekiem, kas piedāvā iespēju pašiem salasīt kārotās zemenes vai arī iegādāties uz vietas nule kā novāktas ogas. Turklāt vilcināties nevajadzētu, jo zemeņu laiks ir diezgan īss, bet vitamīnus no tām jācenšas uzņemt pēc iespējas vairāk.

Lai noskaidrotu, kā zemeņu ēšana ietekmē mūsu organismu un cik daudz tās var patērēt, griezāmies pēc padoma pie uztura speciālistes Katrīnas Spulenieces-Aišpures, bet par iespējām iegādāties šīs gardās ogas, uzrunājām vairākas Kurzemes saimniecības, kas piedāvā Latvijas dārza karalienes – zemenes.

 

Zemenes var ēst daudz un dažādos veidos

Daudzi zina, ka visas mūsu vietējās ogas ir veselīgas, tāpēc tās vajadzētu likt galdā, kad ir klāt sezona un ogas brīvi pieejamas. Runājot tieši par zemenēm, viena no to labajām īpašībām ir zemais kaloriju skaits, līdz ar to, pat ēdot tās pilnām mutēm, var neuztraukties par lieko kilogramu rašanos. Tieši otrādi – apēstas zemenes radīs sāta sajūtu, tādēļ, pateicoties šīm ogām, var izdoties pat svaru samazināt. Zemenēs 90 % ir ūdens, taču tas nemazina šo ogu vērtību: 100 gramos zemeņu ir 65 miligrami C vitamīna, un ar 150 gramiem var uzņemt nepieciešamo šī vitamīna dienas devu.

Vairāk stāsta uztura speciāliste no Kuldīgas Katrīna Spuleniece-Aišpure: „Zemenes ir vērtīgas, jo satur daudz vitamīnu. Piemēram, C vitamīnu, antioksidantus, kas mums ir nepieciešami, lai profilaktiski cīnītos pret dažādām slimībām. Tāpat zemenēs ir organiskās skābes un citas vērtīgas vielas, kas ir vajadzīgas katram, lai uzturētu labu veselību.

Dažkārt tiek uzdots jautājums – cik daudz zemeņu drīkst apēst? Uz to varu atbildēt šādi – pilnīgi vesels cilvēks var tās patērēt neierobežotā daudzumā, protams, nepārēdoties, lai nepaliek slikti. Taču noteiktu veselības problēmu gadījumā, piemēram, pacientiem ar cukura diabētu vai nieru saslimšanām, uzturā lietojamo zemeņu daudzums ir jālimitē. Parasti gan viņi paši zina, kad un kuru augļu un ogu patēriņš būtu jāierobežo.

Ikvienam gan jāņem vērā – ja viņš apēdīs ļoti daudz zemeņu, var būt slikta dūša, tāpat iespējama caureja. Ogas un augļi veicina vēdera izeju, kas atsevišķos gadījumos var notikt arī pārāk strauji. Bet parasti katrs pats jūt, kad ir tas brīdis, lai apstātos.

Ja pēc ikdienas maltītes gribas vēl kaut ko saldu uzkost, tad noteikti zemenes būs labāks risinājums par našķiem. Ja ir tāda vēlme, šajā laikā ar zemenēm var aizstāt arī kādu ēdienreizi, lai gan parasti šīs ogas vairāk noder uzkodai. Bet tās var kalpot arī par brokastu sastāvdaļu pie kādas biezputras, tāpat zemenes var likt klāt arī pie citiem ēdieniem, teiksim, salātiem.

Vienīgi būtu jāuzmanās, pievienojot zemenēm putukrējumu vai saldējumu, jo, tādā veidā padarot tās par desertu, ātri var dabūt pārāk daudz kaloriju. Bet, ēdot tikai ogas bez piedevām, šāds risks nepastāv, un tās var lietot pavisam droši.”

Uz mūsu jautājumu par to, cik daudz ogu ieteicams apēst, lai uzņemtu vajadzīgo vitamīnu daudzumu, uztura speciāliste atbild: „Būtībā ir tā, ka augļi un ogas ir jāēd katru dienu visu gadu. Tāpat kā dārzeņiem, arī augļiem un ogām jābūt katra cilvēka ikdienas ēdienkartē. Tas ir mīts, ka, pastiprināti lietojot uzturā ar C vitamīnu bagātus produktus, tostarp ogas, to varam uzkrāt visam gadam. Īstenībā šis vitamīns šķīst ūdenī un no ķermeņa izdalās ar urīnu, tādēļ tā rezerves organismā nav lielas un ir pastāvīgi jāpapildina. Citā sezonā mēs liksim galdā citus augļus un ogas, bet tagad ir zemeņu laiks, tāpēc vairāk baudām zemenes. Bet nebūs tā, ka tagad apēdīsim kilogramu vai divus un uzņemsim vitamīnus visam gadam. Diemžēl tā nav.

Grūti pateikt normu, cik zemeņu vajadzētu patērēt sezonas laikā. Pašlaik tā ir pilnbriedā, un vismaz pa kādai saujai dienā vajadzētu apēst gan. Bet drīz ienāksies arī citas ogas – jāēd arī ķirši, upenes, mellenes – un viss pārējais, kas mums Latvijā aug.”

Kurzemes saimniecībās ir liels zemeņu piedāvājums

Jūrkalnes pagastā esošā piemājas saimniecība „Ievkalni” darbojas jau kādus desmit gadus. Pārsvarā šeit piedāvā tikai zemenes, bet, tuvojoties rudenim, būs iespējams iegādāties arī krūmmellenes. To sezona sāksies jūlija otrajā pusē, augustā. Šobrīd zemeņu lauka platība sasniedz 0,4 ha. Te tiek piedāvātas trīs šķirnes. Vispieprasītākā ir „Polka”, vēl ir „Sonāte” un nedaudz „Induka”. „Sonāte” atšķiras ar to, ka tai ir druknākas ogas. Var gan paši lasīt, gan iegādāties jau novāktas. To var darīt no plkst. 8.00 līdz 22.00 kā darba dienās, tā arī brīvdienās. Var ierasties arī ar bērniem – viņiem ir paredzēts savs lauciņš zemeņu lasīšanai.

Kā stāsta „Ievkalnu” saimnieks Aigars Lapiņš, ogu novākšanai pašpatēriņam var pieteikties pa tālruni 29211119. Ogu cena 29. jūnijā par pašu lasītām zemenēm bija 2,50 eiro kilogramā. Ja pērk jau salasītas, tad kilograms maksā 4–5 eiro. Taču cenas var mainīties, viss atkarīgs no situācijas.

Viņš īpaši uzsver laikapstākļu ietekmi: „Tāds karstums, kāds iestājās pēc Jāņiem, bija kritisks, ļoti slikts pavērsiens. Tā rezultātā mēs paši zemenes vācam tikai vēlu vakarā vai agri no rīta. Tāpēc arī tiem, kas ogas grib salasīt sev, šādā karstā laikā rekomendējam to darīt rītos vai vakaros.

Ogas lasot, tās var droši ēst, cik nu katram gribas. Bet pieēst pilnu punci vien tomēr nevarēs – zināms daudzums ogu vienmēr arī jāsavāc. Parasti visi zemenes liek savos līdzpaņemtajos spainīšos vai grozos. Lai gan taru varam arī iedot, tomēr vēlams traukus paņemt līdzi.”

Saimniecībā „Mazkuģnieki” Vandzenes pagastā audzē dažādas ogas. Tās īpašniece Laura Lormane saka: „Mums šeit ir praktiski visas, izņemot krūmmellenes. Galvenais uzsvars tiek likts uz vasaras avenēm (šogad tās varētu būt ap 10. jūliju). Tāpat mums ir nedaudz smiltsērkšķu, upeņu, rudens aveņu, jāņogu. Pašlaik gan vislielāko uzmanību piesaista zemenes, kuru sezona šobrīd ir pilnā plaukumā.

Mūsu zemeņu lauku platība ir nepilns hektārs. Piedāvājam trīs šķirņu zemenes – „Sonāti”, „Simfoniju”, „Rapsodiju”. Šīs ir pieprasītākās, tāpēc tās arī audzējam. Ja ir vēlme ogas iegādāties, jāņem vērā, ka mūsu darba laiks ir no plkst. 9.00 līdz 16.00, savukārt brīvdienās un svētku dienās nestrādājam. Lai nokļūtu vajadzīgajā vietā, iesaku Waze meklēt pēc māju nosaukuma „Mazkuģnieki”. Apmeklējums pirms braukšanas jāpiesaka pa tālruni 26389919, jo mēs nolasītas zemenes uz vietas neturam. Tāpat nepraktizējam iespēju pašiem lasīt ogas, pie mums tās var tikai nopirkt. Tad varēs arī precizēt diennakts laiku, kad braukt tām pakaļ. To nosaka pieprasījums un laikapstākļi ogu vākšanas laikā, un tie katru dienu ir svārstīgi.

Zemeņu cena 29. jūnijā bija 4–5 eiro kilogramā. Lai precizētu cenu, jāzvana, jo tā katru dienu mainās.”

Ģimenes uzņēmuma  SIA „Lubeco” saimniecībā Talsu novada Lubezerē zemenes audzē jau desmit gadus. Zemeņu lauki šeit lieli, stiepjas vairāku hektāru platībā, bet nekādas citas kultūras te netiek audzētas. Pamatā saimniecībā pieejamas divu šķirņu zemenes – „Rumba” un „Sonāte”.

Par to, kā tikt pie cerētajām ogām, pavēstīja SIA „Lubeco” saimnieks Dzintars Silgals: „Zemenes ir, var droši braukt un tās lasīt. Protams, var ierasties arī ar bērniem. Novākšanas laikā droši var ēst. Kas tiek apēsts, tas netiek uzskaitīts. Patlaban pašu spēkiem nolasītās ogas maksā 2 eiro kilogramā. Ja kādam trūkst laika, varam zemenes salasīt viņa vietā un pārdot jau gatavu preci. Lai bez problēmām nokļūtu pie mums, Waze jāraksta Lubeco vai arī mājas nosaukums „Puriņi”. Mūsu darba laiks ir no plkst. 8.00 līdz 22.00, arī brīvdienās. Ja dienā karsti, var braukt no rīta vai vakarā. Visus jautājumus var noskaidrot pa tālruni 27738809.”

Dienvidkurzemes novada Rudē esošās saimniecības „Saulesziedi” īpašniece Iveta Vilne par ogu lasītāju piekrišanu nežēlojas, jo pašlaik pietiek jau ar tiem, kas brauc un ievāc ogas. Pārsvarā tie esot „savējie” klienti, kas zvana, interesējas un piesakās. Tāpēc viņa uzsver, ka, lai gan zemeņu lasīšana notiek, labāk braukt un pirkt jau novāktas ogas. To cena pašlaik ir 4–6 eiro kilogramā. Runājot par darba laiku, saimniece uzsver, ka vislabāk pēc ogām būtu griezties pēcpusdienā pēc plkst. 17.00. Jebkurā gadījumā sava ierašanās jāpiesaka, iepriekš piezvanot pa tālruni 28143181.

Uz citiem jautājumiem par dažādām niansēm, kas saistītas ar ogu audzēšanu, lasīšanu un iegādi, viņa atbildēja: „Runājot par šķirnēm, pārsvarā ir „Polka” un „Camarosa” – tās ir pieprasītākās, vismaz pie mums. Ogas ir ļoti labas un kvalitatīvas. Pagaidām izskatās, ka to būs daudz, jo karstums, kas sākās ap Jāņiem, īsti nav paguvis atstāt savu negatīvo iespaidu. Tiesa, laikapstākļi vienmēr ietekmē, tāpēc gaidām lietu, jo mums nav nodrošināta lauku laistīšana. Turklāt mums ir arī vēlīnās zemeņu šķirnes, kas vēl zied. Ja nenotiks kādas kataklizmas, domāju, ka zemenēm vajadzētu būt līdz jūlija vidum.

Tāpat mēs piedāvājam arī dārzeņus (kartupeļus, kāpostus, salātus, gurķus). Ja ir nolemts tos iegādāties, vēlams iepriekš piezvanīt un rezervēt, jo mums nav skapīšu, kur tos nolikt, – piedāvājam pavisam svaigu preci. Tādēļ labāk pieteikt, ka vajadzēs, teiksim, 3 kg kartupeļu, 2 kg gurķu. Mums viss turpina augt. Mēs novācam tikai tad, ja kāds vēlas kaut ko nopirkt.”

Karstuma skubināts, zemeņu laiks sit augstu vilni, un nav iespējams pretoties šai smaržai, garšai, valdzinājumam. Kurzemes laukos strauji gatavojas vasaras dārza karalienes – zemenes, un katram derētu izbrīvēt laiku, lai aizbrauktu uz kādu vietējo zemeņu audzētavu, un iegādāties savai ģimenei šīs tik garšīgās, veselīgās un reibinošās ogas.