KP: Sabiedrībai vidējais ieguvums no konkurences politikas īstenošanas ir aptuveni 35,1 miljons eiro gadā
Iestādē arī norāda, ka, ņemot vērā KP budžetu šajā periodā, katrs iestādei piešķirtais eiro sabiedrībai rada ieguvumu vidēji 10,01 eiro apmērā.
KP norāda, ka būtiskāko pienesumu sabiedrības labā 2024.gadā sniedza karteļu jeb aizliegtu vienošanos izskaušana. Pagājušajā gadā KP atklāja trīs aizliegtas vienošanās apgaismes iekārtu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības, celtniecības un remonta darbu, kā arī ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas nozarē. Ieguldījums sabiedrībai no 2024.gadā apkarotajām aizliegtajām vienošanām sasniedza 3,5 miljonus eiro.
Iestādes preventīvais darbs, brīdinot tirgus dalībniekus un veicot pārrunu procedūras, 2024.gadā nodrošināja sabiedrībai ieguvumu 302 854 eiro apmērā, norāda KP.
Kopumā mazāk nozīmīgu iespējamo pārkāpumu gadījumos īstenota 22 prevencijas procedūras, brīdinot juridiskas personas par iespējamiem Konkurences likuma pārkāpumiem, tādējādi KP īstenojot “Konsultē vispirms” principu.
Lai aprēķinātu KP radīto sabiedrības ieguvumu, apzināti iestādes pieņemtie lēmumi 2022.-2024.gadā, nosakot pārkāpuma veidam raksturīgo cenu sadārdzinājumu un iespējamo pārkāpuma pastāvēšanas ilgumu. Papildus ņemts vērā arī pozitīvais efekts no iestādes preventīvajām darbībām, piemēram, brīdinājumiem un pārrunu procedūrām, kas veiktas attiecībā uz konkrētiem uzņēmumiem vai publiskām personām, kuri bija pieļāvuši maznozīmīgākus konkurences tiesību vai konkurences neitralitātes pārkāpumus.
KP uzsver, ka iestādes piemērotie un uzņēmumu nomaksātie naudas sodi sabiedrības ieguvuma aprēķinā netiek iekļauti, jo to primārais mērķis ir turpmāka uzņēmumu atturēšana no līdzīgu pārkāpumu veikšanas nākotnē.
KP priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Ieva Šmite norāda, ka aprēķinātais tiešais sabiedrības ieguvums rāda iespaidīgu statistiku, tomēr tas parāda tikai “aisberga redzamo daļu” attiecībā uz konkurences politikas īstenošanas pozitīvo ietekmi uz sabiedrību.
KP darbības netiešie ieguvumi, piemēram, tirgus dalībnieku konsultācijas, izglītošanas pasākumi, nozaru uzraudzība, preventīvi attur tirgus dalībniekus no iesaistīšanās pārkāpumos, tādējādi veicinot tiesiskas un vienlīdzīgas konkurences vides attīstību, kas ir skaitļos neizmērāms lielums, akcentē Šmite.
Gadu iepriekš KP vēstīja, ka sabiedrības ieguvums no konkurences politikas īstenošanas Latvijā laika periodā no 2021. līdz 2023.gadam veidoja vidēji 51,2 miljonus eiro gadā. Ņemot vērā iestādes budžetu šajā periodā, katrs iestādei piešķirtais eiro vidēji radīja sabiedrībai ieguvumu 19,69 eiro apmērā.
Sabiedrības ieguvuma aprēķināšanai KP balstās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) starptautiski rekomendētā metodoloģijā, Eiropas Komisijas ieteikumos un citu pasaulē augsti novērtētu konkurences uzraudzības iestāžu praktiskajos atzinumos, pielāgojot tos Latvijas tautsaimniecības īpatnībām.
Rakstīt komentāru