Atpakaļ

Kriminālatbildības vecumu nesasniedzis bērnunama audzēknis Jūrmalā nodūris vienaudzi

Aizpagājušajā naktī Jūrmalā, Slokas mikrorajonā, uz ielas atrasts nāvējoši sadurts 13 gadus vecs pusaudzis, bet vēlāk policijai izdevies noskaidrot un aizturēt iespējamos nozieguma pastrādātājus, informēja Valsts policijā.

Naktī uz ceturtdienu, 11.janvāri, ap plkst.1 Jūrmalas pašvaldības policisti, pildot darba pienākumus Jūrmalā, Slokā, netālu no ceļa pamanīja uz zemes guļam pusaudzi bez samaņas ar durtām brūcēm.

Pašvaldības policisti uz notikuma vietu izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, bet cietušais gāja bojā vēl pirms mediķu ierašanās.

Saņemot informāciju par notikušo, uz notikuma vietu izbrauca Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Jūrmalas iecirkņa policisti, kuri nekavējoties sāka notikušā izmeklēšanu. Tika noskaidrots, ka mirušais ir 13 gadus vecs pusaudzis.

Pašreizējā informācija liecina, ka iepriekšējā vakarā pirms pusnakts vairāki jaunieši, kuri dzīvo sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, bija devušies uz Rīgu, lai, iespējams, lietotu alkoholiskos dzērienus. Pēc tam viņi ar vilcienu atgriezušies Slokā, kur satikušies ar diviem sava vecuma jauniešiem, no kuriem viens vēlāk nogalināts.

Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka starp minēto jauniešu kompāniju, kā arī cietušo jaunieti un viņa draugu bija norisinājies konflikts, kura laikā viens no jauniešu grupas, kas dzīvo bērnunamā, viņam divas reizes iedūris ar nazi sirds un vēdera rajonā. Pēc notikušā jauniešu grupa notikuma vietu pametusi, atstājot ievainoto jaunieti ar viņa draugu.

Tajā pašā naktī Jūrmalas iecirkņa policisti ieradās sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, kur sastapa iesaistītos jauniešus, kuri kopā ar audzinātājām tika nogādāti policijas iecirknī.

2010.gadā dzimušais pusaudzis, kurš iedūris otram ar nazi, iepriekš bija nonācis policijas redzeslokā par klaiņošanu un zādzību no veikala.

Pusaudzis, kurš tiek turēts aizdomās par šī nozieguma izdarīšanu, vēl nav sasniedzis 14 gadu vecumu. Par tālākām darbībām attiecībā uz šo jaunieti patlaban tiek lemts. Pārējo kompānijas jauniešu vecums ir 11 līdz 14 gadi.

Saistībā ar notikušo ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 117.panta 12.punkta – par slepkavību pastiprinošos apstākļos, ja noslepkavots nepilngadīgais.

Izmeklēšanas laikā tiek skaidroti precīzi notikušā apstākļi un motīvi. Šobrīd sīkāku informāciju par notikušo policija nevarot sniegt.

Vienlaikus policijā norādīja, ka kriminālprocesā tiks vērtēta katra minētās kompānijas dalībnieka loma un veiktās darbības.

Pēc izmeklēšanas pabeigšanas kriminālprocesa materiāli tiks nosūtīti uz tiesu, lai tiesa piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, norādīja policijā.

Likums par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem paredz, ka bērniem var izteikt brīdinājumu, uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo, nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām. Tāpat var uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas, noteikt uzvedības ierobežojumus, uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu, kā arī ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē. Tāpat var piemērot probācijas novērošanu.

Papildus bērnam var uzlikt par pienākumu ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu vai citādas atkarības.

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības iestādēm un pašvaldības policiju seko līdzi šo jauniešu aktivitātēm, lai nepieļautu citus noziegumus vai likumpārkāpumus.

Lai arī likums paredz nepilngadīgajiem piemērot drošības līdzekļus, no kuriem bargākais ir apcietinājums, mazgadīgajiem, ņemot vērā to, ka viņus pie kriminālatbildības nevar saukt, drošības līdzekļi nav paredzēti. Policijā apliecināja, ka mazgadīgais patlaban ir nodots sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādei Jūrmalā, kurā viņš līdz šim arī mitinājās.

Šī nav vienīgā slepkavība, kurā pēdējās dienās iesaistīti bērni. Kuramo jau rakstīja, ka likumsargi aizturējuši trīs nepilngadīgus jauniešus aizdomās par divu vīriešu slepkavību Rēzeknē.

Viens no jauniešiem dzimis 2009.gadā un divi 2008.gadā, tas nozīmē, ka viņi būs saucami pie kriminālatbildības.

LETA arhīvs liecina, ka nesenajā vēsturē bijis gadījums, kad Daugavpilī 13 gadus vecs puika strīda laikā nogalinājis savu desmit gadus veco biedru. Tiesa nolēma puisim piespriest audzinoša rakstura piespiedu līdzekli – ievietot viņu sociālās korekcijas izglītības iestādē uz diviem gadiem.