Atpakaļ

Kuldīgā apstiprināts jauns vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras (pilsētbūvniecības) piemineklis ar valsts aizsardzības Nr. 9320 ir iekļauta Kuldīgas vēsturiskā centra nomale ar Ventas senleju. Šāds lēmums pieņemts, pašvaldībai atbalstot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas priekšlikumu.

Kultūras ministrijas rīkojumu Nr. 2.5-1-30 (stājās spēkā nākamajā dienā pēc publikācijas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” Nr. 41 2022. gada 28. februārī HTTPS://WWW.VESTNESIS.LV/OP/2022/41.7)

Tādējādi valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa (aizsardzības Nr. 7435) “Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs” individuālā  aizsargjosla, kuras grozījumi izstrādāti lokālplānojuma “Kuldīgas vecpilsētai  Ventas  senlejā,  kas  groza Kuldīgas novada teritorijas plānojumu” izstrādes gaitā, ieguvusi valsts aizsardzību.

Kopā ar lokālplānojumu tas ticis divreiz nodots arī publiskajai apspriešanai. Publiskās apspriešanas laikā arī saņemts priekšlikums par šīs teritorijas iekļaušanu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Kultūras pieminekļa (vai tā daļas) īpašniekam (valdītājam) ir saistošs likums “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” un Ministru kabineta 2021. gada 26. oktobra noteikumi Nr. 720 “Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi”.

Līdz lokālplānojuma apstiprināšanai un īstenošanas uzsākšanai šī pieminekļa teritorijā piemērojami Kuldīgas novada teritorijas plānojuma 2013-2025 teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi un grafiskā daļa (pieejams šeit: HTTPS://GEOLATVIJA.LV/GEO/TAPIS#DOCUMENT_14979).

Kuldīgas kultūrvēsturiskais mantojums ir viens no svarīgākajiem kultūrvēstures objektiem Latvijā kopš pagājušā gadsimta otrās puses. Lai nodrošinātu tā aizsardzību un saglabātu unikālās vērtības nākamajām paaudzēm, ir veikts apjomīgs starptautisks izpētes darbs.

Jaunajā piemineklī ietvertās vērtības datējamas no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta 30. gadiem.

Saglabājamās vērtības:

  • Pilsētas plānojuma struktūra, apbūves principu sistēma;
  • Pilsētas telpiskais risinājums ainavā, reljefs, panorāma, siluets, skatu perspektīvas, ielu un jumtu ainava;
  • Vēsturiskā apbūve, celtnes, apbūves elementi;
  • Vēsturiskie industriālie objekti un inženierbūves, kas piešķir identitāti pilsētai;
  • Pilsētai raksturīgo tradicionālo materiālu lietojums, kolorīts, būvformas un paņēmieni;
  • Apzaļumojuma sistēma, zaļās zonas, parki, skvēri, stādījumi;
  • Vēsturiskās ūdenstilpes un krastmalas;
  • Kvartālu iekštelpa, vēsturisko ēku pagalmi.