Alsungā skatāma cimdu izstāde
No šodienas līdz 20.aprīlim Alsungas kultūras namā būs skatāma cimdu izstāde, informēja biedrības “Etniskās kultūras centrs “Suiti”” valdes priekšsēdētāja Dace Martinova.
Izstāde veidota kā noslēguma pasākums suitu cimdu adīšanas meistarklasēm, kas notika attālināti no 2021.gada novembra līdz šā gada martam. Nodarbības vadīja tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi” vadītāja Baiba Pilāne.
Kā akcentē Martinova, meistarklašu dalībnieces tika uzrunātas dalībai cimdu izstādē Alsungā. Atsaucība bijusi liela – izstādē kopumā izstādīti 171 cimdu pāri. Pārstāvētas Tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi”, “Valdziņš”, “Druva”, “Saldus”, “Avots”, “Tīna”, “Sāntāpslis”, “Spārni”, “Liepava”, “Bauska”, Cesvaines rokdarbu un audēju studija, rokdarbu studija “Kangas”, biedrība “Čaupe” un individuālās meistares Solvita Janvāre, Solveiga Purviņa, Anita Legzdiņa, Amanda Ķestere, Aiga Lagzdiņa, Ilona Cepurīte, Ziedīte Muze, Inta Jansone, Eva Kulmane, Māra Dižbite, Mareta Petroviča, Māra Kušķe-Damberga, Kristīne Brūkle, Kristīne Urniežus un Zaiga Lazda. Ar savu dzimtas pūru dalījās Baiba Pilāne un Skaidrīte Nagliņa.
Vēsturiskas liecības vēsta, ka adīšanas attīstību ir ietekmējuši divi faktori: tradīcijas un mode. Adīšana ir ļoti sena apģērbu veidošanas un dekorēšanas tehnika, kurai piemīt gan praktiska, gan ornamentāla funkcija. Cimdi latvietim bija ne tikai praktisks apģērba gabals, bet arī priekšmets ar simbolisku nozīmi, tādēļ tika adīti krāšņi dāvināmie un ceremoniju cimdi, kuriem bija liela nozīme latviešu senču tradīcijās un paražās. Latvietim bija nepieciešami arī darba cimdi, kas bija vienkāršāki un raupjāki, skaidro Martinova.
Cimdu adīšanas tradīcijas ir labi saglabājušās mūsdienās, varētu pat teikt, ka cimdu adīšana ir modē, jo tā ir kļuvusi par iecienītu nodarbi ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Cimdi ir latvisko tradīciju vēstnieki, kā tilts starp pagātni un tagadni. Latviešu etnogrāfisko cimdu adīšanas prasme kā vērtība iekļauta Latvijas Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā 2021.gadā.
Izstādi veidojusi biedrība “Etniskās kultūras centrs “Suiti”” sadarbībā ar Alsungas kultūras namu. Izstāde apskatāma otrdienās, trešdienās, ceturtdienās un piektdienās no plkst.8 līdz 16.