Atpakaļ

Liepājā notiks konference “Liepāja okupāciju laikā, 1940-1990”

Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas Lielajā zālē šodien un rīt notiks Liepājas muzeja organizētā zinātniskā konference “Liepāja okupāciju laikā, 1940-1990”, informēja Liepājas muzeja vadošā vēsturniece Inna Gīle.

Konferences mērķis ir veicināt jaunus pētījumus un dziļāku izpratni sabiedrībā par notikumiem Liepājā un tās apkārtnē laikā, kad Latvija bija okupēta.

Plašajā divu dienu programmā uzstāsies 16 referenti, pārstāvot 13 dažādas institūcijas, piemēram, Liepājas muzeju, Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Okupācijas muzeju, Latvijas Universitāti, Žaņa Lipkes memoriālu un citus, piedalīsies arī neatkarīgie vēsturnieki un vēstures pētnieki.

Konference iesāksies ar referātiem par ebreju likteņiem Otrā pasaules kara laikā, proti, Žaņa Lipkes memoriāla pētniece Maija Meiere-Oša stāstīs par ebreju slēpšanās vietām Liepājā, bet Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenais pētnieks Mārtiņš Vesperis – par ebreju medicīnas darbiniekiem.

Pirmajā dienā uzstāsies arī mākslas doktore Vēsma Lēvalde ar referātu par Liepājas teātra darbību okupāciju laikā un vairāki vēstures doktori – Juris Ciganovs, Edvīns Evarts, Uldis Neiburgs referēs par padomju Sarkanās armijas bāzēm Latvijā, vācbaltiešu repatriācijas aspektiem un ģenerāļa Kureļa grupas darbību. Uzstāsies arī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Vēstures pētniecības nodaļas pētnieks Valdis Kuzmins ar referātu par Liepājas ostu un vācu armijas grupas “Ziemeļi/Kurzeme” apgādi un bijušās Latvijas PSR VDK izpētes komisijas pētnieks, jurists, zvērināts advokāts un vēstures pētnieks Linards Muciņš ar referātu par Vācijas-PSRS karu 1941.gadā Liepājā.

Pirmo dienu noslēgs Latvijas Kara muzeja vēsturnieks un Latvijas Universitātes vēstures doktorants Viesturs Rasnacis, kurš stāstīs par Latvijas bruņoto spēku atjaunošanu pēc padomju okupācijas, iedziļinoties 6.Liepājas robežsargu bataljona piemērā 1991.-1994.gadā.

Arī otrajā konferences dienā uzstāsies vairāki vēstures doktori, viens no tiem grāmatas “Ziemeļlatgales “Neatkarības vienība”. Pretošanās padomju okupācijai 1946.-1954.gads” autors Zigmārs Turčinskis, kurš sniegs ieskatu maz pētītā tēmā – Latvijas nacionālo partizānu cīņās Liepājas apkārtnē 1945.-1959.gadā. Savukārt Indulis Zālīte sniegs ieskatu Vladimira Nikolajeva specburtnīcā jeb bijušās LPSR VDK Liepājas pilsētas un ostas daļas dokumentu kolekcijā.

Konferenci noslēgs Liepājas muzeja vēsturniece Aija Raudiņa, iepazīstinot ar Liepājas muzeja krājumu – spilgtākajām okupāciju laiku liecībām, kas atrodas muzejā.

Pēc katras konferences daļas klātesošajiem būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus.