Atpakaļ

Liepājas muzejā notiks lekcija par kāzu rituāliem

Šodien plkst.17.30 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 notiks lekcija “Vedības jeb kāzas un pārejas rituāli”, informēja Kurzemes tautas tērpu informācijas centra vadītāja Vineta Solovjova.

Nodarbība notiek lekciju ciklā “Tradicionālie mūža godi un rituāli mūsdienu skatījumā”. Lekciju lasīs folkloras un tradīciju pētniece Ieva Ančevska.

Viņa pastāstīs par pārejas rituāliem un tiem raksturīgajām norisēm, kā arī par tradīcijām bagātākajiem godiem – kāzām, kad tiek veidota jauna ģimene.

Latviskās vedības jeb kāzas ne tikai izsenis, bet arī šodien ir viens no būtiskākajiem un greznākajiem godiem cilvēka mūžā. Lai gan šodien no agrākās vedību greznības ir saglabājusies tikai neliela daļa, kā arī daudzas kāzu ieražas un rituāli mūsdienās vairs netiek piekopti, mērķis paliek nemainīgs – no neprecēto kārtas pāriet precēto kārtā, pārtapt jaunā līmenī.

Savulaik latvieši kāzās ievēroja dziļi tautas apziņā sakņotus priekšstatus un kārtību. Kāzas sevī ietvēra līgavas nolūkošanu, iepazīšanos, precības, vietraugu (līgavas radinieku) braucienu uz līgavaiņa mājām, gatavošanos kāzām un beidzot – trīs piesātinātas kāzu dienas. Priekšstatu par senajām kāzām ir iespējams gūt Liepājas muzeja ekspozīcijā “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”, noskatoties etnogrāfisko filmu “Kāzu paražas Nīcā 19. gs. vidū”.

Noslēdzot lekciju ciklu “Tradicionālie mūža godi un rituāli mūsdienu skatījumā”, 15.decembrī plkst.17.30 notiks lekcija “Bedības jeb bēres un dzīves noslēguma rituāli”. Lekcijā Ančevska pievērsīsies rituāliem, kas saistīti ar dvēseles pavadīšanu un cilvēka pēdējiem mūža godiem – bedībām jeb bērēm.

Nodarbība norisināsies klātienē Liepājas muzejā.