Atpakaļ

Liepājas Simfoniskais orķestris un “Skani” klajā laiž Jura Karlsona mūzikas albumu

Īsi pirms 31. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla noslēdzošajiem koncertiem notiks Jura Karlsona mūzikas albuma “Dzīves un nāves dejas” atvēršana.

Piektdien, 10. martā, pulksten 15.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” 2. stāva kafejnīcā svinīgajā atvēršanā klātesoši būs Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents Guntis Kuzma un vadītājs Uldis Lipskis, kā arī nacionālās ierakstu kompānijas “Skani” vadītājs Egīls Šēfers.

Jura Karlsona mūziku Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā, piedaloties arī dziedātājam Daumantam Kalniņam, ir ierakstījis koncertzālē “Lielais dzintars”. Izdevējs – nacionālā ierakstu kompānija “Skani”.

“Kopskatu varētu riskēt iezīmēt ar mēreni moderns: bez galējībām, taču trendā, nekrītot laukā no latviešu mūzikas paradigmas, bet iezīmējot savu vārdu un burtu. Šajā albumā iekļautos atšķirīgos skaņdarbus vieno kopēja īpašība: tie saistīti ar skatuvi, ar teātri, tātad citu – vēstošu mākslu,” albuma anotācijā raksta muzikologs Jānis Torgāns.

Albumā iekļauti tādi komponista opusi kā 2008. gadā radītais “El Cid. Dzīves un nāves dejas”. Guntis Kuzma kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri to atskaņoja sezonas atklāšanas koncertā, kur pirmo reizi stājās šī orķestra priekšā kā galvenais diriģents. Starp citu, nupat par šo koncertu piešķirta Latvijas sabiedrisko mediju gada balva kultūrā “Kilograms kultūras”.

Ierakstīta ir arī svīta viņa 2017. gadā tapušajam baletam “Antonija #Silmači”, kas opernamā uzvests 2018. gadā. Balets veidots, iedvesmojoties no Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos”. Nepārtrauktā simfoniskā attīstībā svītā ir sakārtoti fragmenti no baleta abiem cēlieniem. Gunta Kuzmas vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris šo svītu pirmatskaņoja 2020. gada oktobrī Liepājā.

Savukārt trešais albumā iekļautais opuss ir 2015. gadā komponētās “Jāzepa vīzijas”, kur dzirdama arī Daumanta Kalniņa balss. “Jāzepa vīzijas” ir retrospekcija 1981. gada Arnolda Liniņa režisētajai teātra izrādei “Jāzeps un viņa brāļi”.

Juris Karlsons ir plašas amplitūdas mūziķis un kultūras darbinieks. Vispirmām kārtām jau dinamisks, daudzveidīgs un ražīgs komponists visdažādākajos žanros. Taču arī pedagogs un savulaik arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors, kā arī Latvijas Komponistu savienības priekšsēdētājs.

Sākot ar šīs nedēļas nogali, jauno albumu varēs iegādāties Liepājas Simfoniskā orķestra mājaslapā, kā arī noklausīties lielākajās straumēšanas platformās.