Atpakaļ

Sācies 11. Pasaules liepājnieku saiets

Tradicionāli Liepājnieku saietu apmeklē ebreju izcelsmes bijušie liepājnieki no daudzām pasaules valstīm.

No 21. līdz 24. jūlijam Liepājā atkal pulcēsies holokausta laikā izglābto un izdzīvojušo ebreju pēcteči. Īpašo viesu vidū ir Marija Bojāra, kura šausmīgajos kara gados vēl bija bērns, bet joprojām glabā sirdī un atmiņā savu mīļo Liepāju un latviešu valodu.

Saieta atklāšanā piedalīsies Izraēlas vēstniece Latvijā Šarona Rappaporta Palgi un Liepājas mērs Gunārs Ansiņš. Pasākuma organizatori – atklātais sabiedriskais fonds “Liepājas ebreju mantojums”, Liepājas Ebreju draudze un labdarības fonds “Uniting History” – sagatavojuši plašu programmu.

Saieta dalībnieki tradicionāli apmeklēs ar Holokaustu saistītas vietas, kurās pieminēs ne tikai bojā gājušos Liepājas ebrejus, bet arī izrādīs savu dziļu cieņu ebreju glābējiem, apmeklējot Taisnīgo starp tautām aleju Šķēdē.

Pirms Otrā pasaules kara Liepājas ebreju kopienā bija vairāk nekā septiņi tūkstoši cilvēku. Pēc kara izglābto bija tikai 25. Izglābto ebreju noteikti būtu vēl mazāk, ja nebūtu bijuši drosmīgi liepājnieki un apkārtējo novadu iedzīvotāji, kuri glāba ebrejus, riskējot ne tikai ar savu, bet arī ar tuvinieku dzīvībām.

Tieši viņiem un viņu svētīgajai piemiņai ir veltīts Saieta galvenais notikums – konference un paneļdiskusija par tēmu ” Palikt cilvēkam necilvēcīgos apstākļos “. Konferencē uzstāsies muzeja “Ebreji Latvijā” direktors Iļja Ļenskis, muzejpedagoģe, Žaņa Lipkes memoriālā muzeja pētniece un gide Maija Meiere-Oša, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja vēstures maģistrs Mārtiņš Vesperis.

Konference notiks 23. jūlijā no plkst.12.00 līdz 14.00 Liepājas Ebreju draudzes konferenču zālē Kungu ielā 21.