Atpakaļ

Tiešsaistē atklās industriālā mantojuma digitālo kolekciju

Tiešsaistē Latvijas Nacionālās bibliotēkās (LNB) sociālajos medijos šodien plkst.15 Eiropas Digitālās nedēļas pasākumu programmā atklās Industriālā mantojuma digitālo kolekciju, kas ir Eiropā pirmā šāda veida digitālā kolekcija, ko laika gaitā plānots arī papildināt.

Kā informēja LNB pārstāvis Augusts Zilberts, atklāšanas pasākumā un sarunā “Industriālā mantojuma mantinieki” piedalīsies AS “Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis, “Ērenpreiss velosipēdu darbnīcas” vadītājs Toms Ērenpreiss, SIA “Valmiermuižas alus” darītavas saimnieks Aigars Ruņģis, LNB Digitālās bibliotēkas vadītājs Artūrs Žogla un LNB Digitālo pakalpojumu bibliotekāre Eva Ausēja. Sarunu vadīs vēsturnieks, Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš.

LNB pārstāvis norādīja, ka rūpniecības vēsture Latvijas teritorijā aizsākās 17.gadsimtā ar manufaktūru un kuģubūves uzplaukumu Kurzemes hercogistē. 19.gadsimta beigās Rīga jau bija nozīmīgs Eiropas industriālais centrs, kas piesaistīja gan uzņēmējus, gan arī augstas klases speciālistus un zinātniekus. Tehnoloģijām, sabiedrībai un laikiem mainoties, Latvijas vārdu pasaulē nes uzņēmumi un to ražotie produkti, ar kuriem mēs varam lepoties. Šie uzņēmumi un produkti ir nozīmīga daļa no Latvijas vēstures.

Darbs pie Industriālā mantojuma kolekcijas veidošanas aizsākās 2018.gadā, apzinot iespējamos industriālā mantojuma kolekcijas mērogus. Līdz ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projektu “Kultūras mantojuma satura digitalizācija” sākās arī aktīvais sadarbības partneru kopīgais darbs, izvērtējot un apkopojot informāciju un materiālus par vairāk nekā 100 dažādiem Latvijā ražojošiem uzņēmumiem.

ERAF projekta ietvarā Industriālā mantojuma kolekcijā ievietoti 10 000 digitālie objekti no muzeju priekšmetu un arhīvu dokumentu krājumiem. Zilberts uzsvēra, ka kopumā kolekcija ir daudz plašāka un bagātīgāka, jo tā papildināta arī ar citu sadarbības partneru digitālajiem objektiem. Par dažādu uzņēmumu vēsturi izveidots vairāk nekā 300 lappušu liels informācijas masīvs, atspoguļojot dažādas rūpniecības nozares dažādos vēstures periodos.

Industriālā mantojuma digitālajā kolekcijā pieejamas 50 000 lappuses no Latvijas Nacionālā arhīva un zonālo arhīvu lietām, gandrīz 6 000 lappušu no LNB Sīkiespieddarbu lasītavas, vairāk nekā 800 fotogrāfijas un dokumenti no reģionu bibliotēkām, vairāk nekā 600 fotogrāfijas un citi materiāli no LNB digitālajām kolekcijām, gandrīz 400 foto negatīvu no “Dienas” foto negatīvu arhīva laika periodā no 1996. līdz 1998.gadam, gandrīz 400 kinohroniku sižeti no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, vairāk nekā 300 lappuses vēstures aprakstu par 100 Latvijas uzņēmumiem.

Tāpat Industriālā mantojuma digitālajā kolekcijā pieejami 76 lielformāta rasējumi no Latvijas Nacionālā arhīva, 38 patenti no Patentu valdes bibliotēkas un deviņas lietas no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes.