Vienojošais: dziesmas, dejas, darba tikums un daba. Ukraiņu – latviešu kopīgais un atšķirīgais
Aizvadītajā nedēļas nogalē Liepājā, Kopienas dārzā, noritēja sadraudzības pasākums starp latviešiem un ukraiņiem. Idejas autore Alise Sevrjukova portālam stāsta, ka šis ir pirmais kultūras norises pasākums, ko ir rīkojusi, tā kā vēl pagaidām tikai studē kultūras vadību, taču vērtē to kā izdevušos, jo bija sanācis krietni kuplāks interesentu bariņš, nekā pirms tam cerēts. Ar pasākumu “Gaismu dodot” projekta “Radi Liepāju pats” ietvaros gan sadraudzības vakari tikai sākas, informē biedrības “Radi Vidi Pats” projektu vadītāja Ieva Ignatova.
“Līdz nākamā gada janvārim notiks vēl vairākas aktivitātes, kurās tiks aicināti piedalīties gan ukraiņi, gan citi liepājniekie,” stāsta I. Ignatova. “Mēs aicinām kļūt par brīvprātīgo un īstenot pasākumus cilvēkiem no Ukrainas. Aktivitāšu formātu un saturu vēlamies pielāgot ukraiņu vajadzībām un aktualitātēm, kā arī jāņem vērā brīvprātīgo prasmes un iespējas,” pieteikties gribētājus aicina Ieva.
To, ka šādi pasākumi ir ļoti noderīgi, aplieicna aktivitātēs iesaistītie ļaudis – gan vienkārši vērotāji, gan līdzdarboties gribētāji. Kā atzīst Odesas iedzīvotāja Olena Matvejeva, šāda veida sanākšanas un tuvākas iepazīšanās ar liepājniekiem, ar mūsu kultūru un mentalitāti, palīdz iedzīvoties un atvērties apkārtējiem. “Pasākums ir ļoti interesants, tas paredzēts, lai varam salīdzināt Ukrainas kultūru ar Latvijas. Pieļauju, ka daudzi jau apmeklējuši vietējos gadatirdziņus, taču lielā latviešu sabiedrībā jūtamies nedaudz kautrīgāki, bet šeit padziedājām ukraiņu dziesmas, arī latviešu dziesmas, ļoti jautri pavadījām laiku,” priecīga par notikumu ir ukrainiete.
Viņa ar dēlu Liepājā dzīvo jau kopš marta, jo baidījās par bērna dzīvību. “Kad netālu sāka bombardēt, ilgi nedomājām. Man Liepājā dzīvo draugs, braucām uz šejieni. Skumstam pēc mājām. Ļoti, bet neko nevar darīt,” savu rūgto pieredzi izklātsa sieviete. Dēls Aleksandrs apmeklē skolu šeit, Liepājā, sieviete mācās latviešu valodu un secina, ka tā esot vienkāršāka par angļu valodu un ļoti melodiska. To nodemonstrējot Olena diezgan skaidrā latviešu valodā iepazīstina ar sevi un smaidot saka, ka mūsu tautām tomēr ir daudz kopīgā – mēs mīlam darbu, dabu, dejot, dziedāt un pat tautas tērpos sievete pamanījusi līdzības.
Pasākumā satikām arī aktīvas liepājnieces, kas nelaiž garām izdevību iepazīties ar Ukrainas kultūru un atbalstīt bēgļus, kā vien iespējams. “Kā var neatbalstīt? Ar mums ar var viskas gadīties…” asarām acīs saka pensionāre Lilija. Viņas ar draudzeni atnākušas papriecēt acis un ausis, baudot fokloras kopu uzstāšanos, ziedot un uzēst laukā gatavotu boršču. “Gribējās to kopības sajūtu ar ukraiņiem sajust, kā arī apskatīties Kopienas dārzu, pirmo reizi te esam” atnākšanas iemeslu skaidro liepājniece Zaiga.
“Gaismu dodot” pasākumā ar latviešu folkloru iepazīstināja folkloras kopa “Atštaukas” un jaunās paaudzes folkloristi “Ķocis”, kā arī meistarklasēs bija iespēja apgūt puzuru veidošanu ar dziju. Šeit, brīvā dabā, starp sastādītajām saulespuķēm un citiem dārza labumiem, gan ukraiņi, gan latvieši vienojās kopīgās aktivitātēs, pinot, muzicējot, gatavojot, mielojoties un sarunājoties. “Mums ļoti patīk šādi pasākumi,” teica Olena. To apliecina arī Ieva Ignatova, kas veikusi aptauju starp Ukrainas iedzīvotājiem Liepājā, un viņi ir atzinuši, ka labprāt vairāk vēlētos piedalīties dažādos kultūras pasākumos un valodas apguves aktivitātēs. “Viņi arī paši gatavi iesaistīties vadot meistarklases, piemēram, kulinārijā,” stāsta Ieva.
Projektā darbojas tikai brīvprātīgās personas, arī mākslinieki iesaistās brīvprātīgi, lai
iepriecinātu to cilvēku sirdis, kas šeit atbēguši no kara šausmā un nevar atgriezties savā
dzimtenē. “Mēs, kā organizācija, sniegsim arī brīvrātīgajiem atbalstu pasākuma realizēšanai un, ja nepieciešams – apmācībā, lai spētu noorganizēt pasākumus. Ar šo arī vēlamies veicināt brīvprātīgo kustību,” iedrošina biedrības “Radi Vidi Pats” projektu vadītāja.
Uzziņai:
Projekta “Radi Liepāju pats” veidotāji: biedrība “Radi Vidi Pats”
Projekta norises vieta: Liepāja, “Kopienas dārzs”, Kuģinieku ielā 5
Projektu atbalsta: Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu
programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”
Pieteikties kā brīvprātīgam var aizpildot anketu:
https://forms.gle/GecV7R9GEAXRKFDB9