Atpakaļ

Laiks baudīt vērtīgās un veselīgās krūmmellenes

Lai gan pēdējās dienās ārā valda tveice kā dienvidu zemēs un pat naktīs grūti atrast īstu vēsumu, tomēr laiks rit savu gaitu, un vasarai atvēlētais periods pamazām tuvojas izskaņai. Tomēr tas nes līdzi jaunus gardumus, kas beidzot nobrieduši un nu ir liekami uz kārā zoba. Augustā tradicionāli ienākas veselīgās un gardās krūmmellenes. Tās satur daudz vitamīnu, antioksidantu un citu vērtīgu vielu, tādēļ ļoti noderīgas jebkura cilvēka veselībai. Lai tiktu pie šīm ogām, nav obligāti tās jāpērk tirgū vai veikalā, bet iespējams salasīt savām vajadzībām krūmmelleņu audzēšanas saimniecībās, daudzas no kurām piedāvā pašlasīšanas iespēju.

Lai precīzāk noskaidrotu, kādas ir krūmmelleņu vērtīgās īpašības, ko tās satur un kādos gadījumos var tikt izmantotas veselības uzlabošanai, vērsāmies pie uztura speciālistes Birutas Lindemanes. Tāpat arī uzrunājām vairākas Kurzemes saimniecības, kas nodarbojas ar šo ogu audzēšanu, lai uzzinātu, kādas ir iespējas iegādāties krūmmellenes dažādās vietās. Jāpiebilst, ka rakstā norādītās cenas par kilogramu krūmmelleņu bija 16. augustā. Noskaidrot cenu kādā konkrētā dienā var, piezvanot uz attiecīgo saimniecību.

 

Krūmmellenes atstāj pozitīvu iespaidu uz visu organismu

Par šo ogu veselību uzlabojošo ietekmi ir dzirdēts daudz atziņu, bet nav noslēpums, ka laika gaitā tās nereti piemirstas. Tādēļ jaunās ogu sezonas sākumā nāk tikai par labu atsvaidzināt atmiņu un pārlasīt, kā tieši darbojas krūmmellenēs esošās vērtīgās vielas. Par to visu stāsta uztura speciāliste Biruta Lindemane: „Runājot par krūmmellenēm, varu teikt sekojošo – 100 g šo ogu satur aptuveni 62 kilokalorijas (kcal), 83% ūdens, 0,7%  olbaltumvielu, 0,5% tauku, 15% ogļhidrātu, 0,8% dažādu vitamīnu, kā arī minerālvielas, organiskās skābes, šķiedrvielas. Ogu ķīmiskais sastāvs būs atkarīgs no augšanas apstākļiem, klimata un šķirnes.

Melleņu krāsu veidojošais zilais pigments antocianīns ir viens no spēcīgākajiem antioksidantiem, kas aizsargā un atjauno organisma šūnas. Pašlaik pieejamie pētījumi uz dzīvniekiem un cilvēkiem, kā arī to sistemātiskie pārskati liecina, ka šie polifenoli var palīdzēt uzlabot sirds un asinsvadu veselību. Pēc antioksidantu aktivitātes krūmmellenes, salīdzinot ar citiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, ir pirmajā vietā. Lai uzņemtu to pašu daudzumu antioksidantu, nepieciešams apēst pusotru reizi vairāk zemeņu, divarpus reizes vairāk apelsīnu vai četrarpus reizes vairāk brokoļu.

Tāpat ir izpētīts, ka krūmmellenēs vērtīgo savienojumu ir pat vairāk nekā savvaļas mellenēs. No minerālvielām ogās ir mangāns, cinks, kā arī nedaudz dzelzs, savukārt no vitamīniem visvairāk ir C un K grupas vitamīnu, kas var paaugstināt organisma aizsargspējas un stiprināt imunitāti. Krūmmellenes palīdzēs normalizēt asinsriti, stiprināt asinsvadu sieniņas, kā arī uzlabot redzi tumsā un pasargāt acis no mākulas deģenerācijas, kas ir galvenais redzes zaudēšanas iemesls vecākiem cilvēkiem. Ogās esošā šķiedrvielu un ūdens kombinācija ir tieši tas, kas nepieciešams, lai stimulētu zarnu darbību un radītu sāta sajūtu. Tāpat krūmmellenēm piemīt pretvīrusu, pretsēnīšu, antibakteriāla un iekaisumu samazinoša iedarbība.

Salīdzinot ar meža mellenēm, krūmmellenēm ir nedaudz augstāka enerģētiskā vērtība – 62 pret 40 kcal, nedaudz augstāks ogļhidrātu saturs – attiecīgi 15 pret 10 g (uz 100 g ogu), bet mazliet zemāks šķiedrvielu daudzums – 2,5 pret 3 g.

krūmmellenes

Krūmmellenēm piemīt daudz veselību uzturošu un veicinošu īpašību. Tās:

  • aizkavē organisma novecošanos un ierobežo dažādas vecuma slimības;
  • nostiprina imūno sistēmu;
  • samazina holesterīna līmeni asinīs;
  • kavē diabēta attīstību;
  • uzlabo redzi un asinsriti;
  • stimulē nieru un gremošanas trakta darbību;
  • veicina smago metālu izvadīšanu no organisma;
  • mazina risku saslimt ar ļaundabīgiem audzējiem.”

 

Kurzemes saimniecībās ir liels krūmmelleņu pieprasījums

Talsu novada Rojas pagasta Rudes „Paegļos” atrodas saimniecība „Krūmmellenes Rude”. Tur ar šo ogu krūmiem apstādīti lauki aptuveni 2 hektāru platībā. Saimniecība piedāvā iespēju iegādāties jau salasītas ogas, kā arī lasīt tās pašiem. Vairāk stāsta saimnieks Florians Kražovskis: „Nolēmām iestādīt krūmmellenes tādēļ, ka pēc tām ir pastāvīgs pieprasījums, un tā šīs ogas audzējam jau kādus piecus gadus. Arī šobrīd krūmmellenes ir pietiekoši pieprasītas, tālab ar realizāciju nekādu problēmu nav.

Ceļš pie mums ir diezgan vienkāršs. Pārsvarā uz šejieni brauc vietējie un tie, kas atpūšas jūrmalā, reģionā ap Roju, Kalteni, Ģipku, viens otrs ierodas arī no Talsiem, Pūres. Šogad vairāk pērk iepriekš novāktas ogas, taču ierodas arī diezgan daudz cilvēku, kas vēlas tās ievākt paši sev. Lasīt var droši, jo neviens klāt nestāv un neskatās.

Saimniecībā pieejamas dažāda izmēra krūmmellenes – no mazām, viena centa lielumā, līdz pat ļoti iespaidīgām ogām, kuras līdzinās divu eiro monētai. Saimnieks uzsver, ka šogad principā ir laba raža, taču tas lielā mērā esot atkarīgs no laistīšanas iespējām. „Krūmmellenes Rude” ogu lauki tiek laistīti katru dienu. Krūmmelleņu cena ir 4 eiro par pašu lasītām, bet 5 eiro par jau pirkšanai gatavām ogām. Tiesa, cena var mainīties, tāpēc to vislabāk noskaidrot konkrētajā dienā pa tālruni 27651751. Saimniecībā vēl var iegādāties lapu kāpostus, tomātus, gurķus, kabačus, sīpolus. Braukt pēc ogām un citiem labumiem darbdienās var laikposmā no 16 līdz 21, bet brīvdienās esam atvērti klientiem krietni ilgāk – no 9 līdz 21.”

Saldus novada Zvārdes pagastā pie Striķu pilskalna atrodas saimniecība „Zilā pērle”, kurā krūmmellenes tiek audzētas jau kopš 2013. gada, un tagad to lauki plešas 14 ha platībā. Kā stāsta saimniece, ideja par krūmmelleņu ieviešanu radusies, pateicoties šo ogu garšai, kā arī pazīstamu cilvēku ieteikumiem: „Kāds audzētājs mums piedāvāja iegādāties stādus. Apsvērām un pieņēmām lēmumu sākt, un tā arī viss laika gaitā attīstījās. Tas nav viegls darbs, vajadzīgs liels ieguldījums, lai šīs ogas varētu audzēt lielākās platībās.

Šogad laikapstākļi krūmmelleņu augšanai ir labvēlīgi, un arī raža ir teicama. Nav tā, ka būs jālasa pa vienai ogai. Savukārt pieprasījums gan vienmēr var būt lielāks. Lielākā problēma, ka mūsu Latvijas tirgus visiem ir kā atvērti vārti. Poļu prece nāk iekšā, un mēs esam spiesti konkurēt.

Piedāvājam iegādāties jau salasītas ogas, bet pircēji to var darīt arī paši. Cilvēki ir dažādi – daļa izvēlas lasīt saviem spēkiem, citi dod priekšroku jau gatavām ogu porcijām. Cena pašu ievāktām ogām ir 5 eiro kilogramā, ja apjoms lielāks, tad varam piešķirt atlaides (piemēram, par spaini ogu cena var būt 4,50 eiro), bet šīs situācijas vērtējam individuāli. Jau salasītas ogas pārdodam par 6 eiro. Mūsu krūmmellenes var iegādāties arī Saldus tirgū.”

Saimniece vēl ieteic, ka ogu mīļotājiem labāk ierasties ar saviem traukiem, bet, ja tiek pirktas iepriekš novāktas ogas, tās jau ir safasētas trauciņos. Parasti darba jeb ogu lasīšanas un iegādes laiks ir katru dienu no 11 līdz 18. Taču viņa uzsver vienu būtisku lietu – ja nelīst. Papildu informāciju iespējams uzzināt pa tālruni 26667781. Vienīgi gadījumā, ja trāpījusies lietaina diena, saimniecība nestrādā. Beigās „Zilās pērles” īpašniece piebilst, ka saimniecībā pavasaros un rudeņos (bet ne ogu laikā) var iegādāties arī krūmmelleņu stādus.

Talsu novada Dundagas pagasta Valpenē krūmmellenes audzē zemnieku saimniecībā „Jumari”. Tās īpašniece Gunita Tropiņa norāda, ka šogad saimniecība nepiedāvā iespēju interesentiem salasīt ogas pašpatēriņam par lētāku cenu: „Šogad ir ļoti liels pieprasījums, lauks nav liels (1 ha), un krūmmelleņu pietiek tikai pastāvīgajiem klientiem – tiem, kas regulāri uz šejieni brauc ogas ievākt. Mums raža katru gadu ir apmēram vienāda, un laika gaitā izveidojies arī savs klientu loks, kas patērē praktiski visu ogu daudzumu, ko mēs izaudzējam. Mums ir bioloģiskā saimniecība, kas, iespējams, daudzus īpaši piesaista. Es pati nodarbojos arī ar mājražošanu, proti, žāvēju krūmmellenes un piedāvāju tās pircējiem. Citādi darbojamies pa saimniecību, paretam vēl uz kādu tirdziņu aizbraucam.

Varbūt pavisam drīz šajā ziņā būs labāk, jo esam apstādījuši ar krūmmellenēm jaunu zemes gabaliņu. Kad šie stādi sāks ražot – nākamajā vai aiznākamajā gadā, tad, iespējams, varēsim piedāvāt savu produkciju arī plašākā apjomā. Tiesa, mēs arī tagad dodam iespēju iegādāties salasītas ogas – ja tās konkrētajā brīdī ir. Bet jārēķinās, ka var arī nebūt. Interesenti, kas grib iegādāties mūsu krūmmellenes, var zvanīt pa tālruņiem 29469425 vai 26601306.

Konkrēta darba laika nav, taču brīdinu uzreiz, ka mēs atrodamies tādā vietā meža ielokā, kur ir slikta sakaru zona. Ja neizdodas sazvanīt, var rakstīt īsziņu, lai mēs zinām, ka cilvēks ir interesējies, un varam to piefiksēt. Tad mēs sazināmies ar īsziņu vai WhatsApp palīdzību. Tie, kuri patiešām grib tikt pie mūsu ogām, agrāk vai vēlāk tās dabū.”