Latvijā nav paaugstināts radiācijas līmenis; turpmākajās dienās saglabāsies labvēlīgs vēja virziens
Piektdienas rītā, saņemot ziņas par karadarbību Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) teritorijā, Valsts vides dienests informējis, ka Latvijā nav konstatēts paaugstināts radiācijas līmenis.
Latvijā pūš lēns līdz mērens ziemeļu, ziemeļaustrumu vējš, Ukrainā – ziemeļrietumu vējš, liecina meteoroloģiskā informācija.
Tuvākajā nedēļā Latvijā galvenokārt gaidāms lēns vējš, kas būs mainīga virziena. Ukrainā sestdien dominēs mērens ziemeļu, ziemeļrietumu vējš, svētdien un pirmdien – lēns ziemeļu un rietumu vējš, dažās turpmākajās dienās – lēns līdz mēreni stiprs ziemeļu, ziemeļaustrumu vējš.
Līdz ar to, ja notiktu avārija Zaporižjas AES vai slēgtās Černobiļas AES zonā, iespējamā radiācija galvenokārt tiktu nesta dienvidu virzienā jeb prom no Latvijas.
Laikapstākļu – sausuma un lēnā vēja – dēļ Latvijā pēdējā dienās brīžiem novērots paaugstināts gaisa piesārņojums, kas ir vietējas izcelsmes un kam nav saistības ar karadarbību Ukrainā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.
Kā ziņots, Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons piektdien pieprasīs sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi, lai apspriestu Krievijas armijas īstenoto Zaporižjas AES apšaudi Ukrainā.
Džonsons runāja ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski par notikumiem Zaporižjas AES, un abi bija vienisprātis, ka Krievijai ir nekavējoties jāizbeidz uzbrukums AES un jānodrošina avārijas un glābšanas dienestu netraucēta piekļuve šai stacijai, kur Krievijas īstenotā apšaude izraisījusi ugunsgrēku.
“Premjers sacīja, ka [Krievijas] prezidenta [Vladimira] Putina nesaprātīgās darbības tagad var tieši apdraudēt visas Eiropas drošību,” teikts Dauningstrītas paziņojumā.