Atpakaļ

Ar piemiņas pasākumu „Aizvestie. Neaizmirstie.” pieminēs 1949. gada 25. marta deportācijas

Šī gada 25. martā plkst. 11.00 piemiņas pasākumā „Aizvestie. Neaizmirstie.”, vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 76. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju. Piemiņas pasākumu laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīves vieta, lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv Karti izstrādājusi „Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Šajā piemiņas pasākumā piedalīsies arī Talsu novada muzejs. Tā pārstāvis Dāvis Derķevics stāsta, ka, sadarbojoties ar SIA „TV9 Pakalni” un jauniešu teātri „Es un Mēs”, ko vada un režisē Mikus Krastiņš, kurš ir viens no lielākajiem palīgiem lasījumu īstenošanā, tiek veidoti deportēto sarakstu lasījumi.  Lasījumi būs  iepriekš ierakstīti, taču 25. martā tie tiks straumēti muzeja Youtube un Facebook tiešraidē. „Lai gan pēc būtības lasījumiem būtu jānotiek uzreiz (tiešraidē reāllaikā), šādā formā mēs to nespējām īstenot, jo Talsu novadam ir viens no lielākajiem 25. marta deportēto sarakstiem (šobrīd apkopoti 2128 deportētie), kas nozīmētu, ka tiešraidi būtu jānodrošina vairākas stundas, kas dažādu apstākļu dēļ būtu visai grūti realizējams,” pastāstīja D. Derķevics. Viņš, būdams patriotiski noskaņots, ir gandarīts par iespēju šo pasākumu koordinēt, jo uzskata, ka valsts vēsture ir jāpiemin pēc iespējas biežāk, lai par to zinātu arī jaunieši un bērni, kuri šīs zināšanas nākotnē varēs nodot tālāk saviem bērniem.

Atverot karti lapā deportetie.kartes.lv kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas jeb pogas – „Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga „Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm. Sadaļā „Deportētie iedzīvotāji” izvēloties „1949. gada 25. marts”, uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums. Savukārt sadaļas „Piemiņas pasākumi” apļos ir iezīmētas vietas, kurās šī gada 25. martā plkst. 11.00 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi. Abās sadaļās arī iespējams skatīt jau notikušo 2021. gada 14. jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Sadaļā „Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu „Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA „Jāņa sēta” un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Sabiedriskie mediji: portāls LSM, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.