Atpakaļ

Izstrādā būvprojektu Dundagas luterāņu baznīcas torņa atjaunošanai

SIA “Struņķkrogs” būvinženiera Daiņa Šēļa vadībā izstrādā būvprojektu Dundagas luterāņu baznīcas torņa atjaunošanai,  informē Dundagas evaņģēliski luteriskās draudzes projektu vadītāja Alanda Pūliņa.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) Kultūras pieminekļu izpētes, konservācijas un restaurācijas programmā piešķīrusi 6000 eiro finansiālu atbalstu, lai sagatavotu dokumentāciju Dundagas evaņģēliski luteriskās baznīcas torņa nesošo konstrukciju un pārsegumu atjaunošanai. “Arī no draudzes ziedojumiem projektēšanai ir atvēlēts nepilns 1000 eiro,” piebilda Pūliņa.

Tiek izstrādāti arī risinājumi torņa lūku vērtņu labākai aizdarei pret mitruma iekļūšanu, kā arī iekšējo kāpņu atjaunošanai.

Dundagas luterāņu baznīca celta 1766.gadā un ir valsts kultūras piemineklis. 1897.gadā agrākā zemā torņa vietā uzbūvēts esošais slaidais tornis. 1988.gadā no torņa augstākās daļas noņēma nolietojušos koka seguma dēlīšus un torni apvilka ar skārdu. Pēc 2005.gada vētras, kad tika sašķiebts virsotnes stienis ar gaili, veikti arī citi darbi – karnīžu nomaiņa un jumta krāsošana. Torņa jumta nesošās konstrukcijas līdz šim pēdējo reizi atjaunotas 1943.gadā.

Torņa jumta konstrukcijas izbūvētas no masīvkoka sijām. Līdz zvanu stāvam tās balstītas uz mūra konstrukcijām. Slaidā torņa jumts ieklāts ar skārdu uz dēļu apakšklāja.

Draudzes pārstāve norāda, ka 2018.gadā, veicot ēkas tehnisko apsekošanu, konstatēts, ka vecākās torņa daļas ir ar trupējumiem vai trupējuma sākuma pazīmēm. Laika ietekmē koksne zaudējusi blīvumu, līdz ar to arī nestspēju. Torņa augstākajā daļā latojums nav mainīts, apakšklājs nolietojies, ar trupējumiem. Skārda iesegumam vietām konstatēti ūdens tecējumi un stiprinājuma trūkums. Neapmierinošā tehniskā stāvoklī bija arī torņa pēdējā stāva kāpnes, kas 2020.gadā ar NKMP atbalstu tika atjaunotas, veicot vēl citus nelielus darbus, lai novērstu mitruma iekļūšanu.