


Latvijas Banka ar LM un FM tuvāko nedēļu laikā plāno vienoties par elastīgākiem otrā līmeņa pensijas izņemšanas mehānismiem



Saistībā ar elastīgu pensiju 2.līmeņa uzkrājumu izņemšanu, Latvijas Banka tuvāko nedēļu laikā plāno vienoties ar Labklājības ministriju (LM) un Finanšu ministriju (FM) par konkrētiem risinājumiem, ko virzīt uz atbildīgo Saeimas komisiju, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.
Paredzēts ieviest elastību pensiju otrā līmeņa uzkrājumu izņemšanā, lai cilvēki nebūtu atkarīgi no finanšu tirgus situācijas pensionēšanās brīdī, bet jau kādu laiku iepriekš varētu izvēlēties uzkrājumus novirzīt uz pensiju pirmo līmeni vai paturēt ilgāk pensiju otrajā līmenī, kamēr tirgi atgūstas.
Ņemot vērā iepriekšējo krīžu pieredzi, Latvijas Banka jau ilgstoši aicinājusi atbildīgās institūcijas šo situāciju atrisināt, bet līdz šim nav bijis virzības.
Ceturtdien Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Anda Čakša (JV) telefoniski pārrunāja šo jautājumu un vienojās par politisku atbalstu nepieciešamo priekšlikumu virzībai Saeimā. Paredzēts, ka tuvāko nedēļu laikā Latvijas Bankas eksperti tiksies ar atbildīgās LM un FM pārstāvjiem, un vienosies par konkrētiem risinājumiem, ko virzīt ar atbildīgās Saeimas komisijas palīdzību. Līdz ar to šajā jomā tiks ieviesta elastība un nākotnes pensionāri nebūs tik atkarīgi no finanšu tirgu svārstībām.
Silakalns norādīja, ka jau pašlaik pensiju fondu pārvaldnieki informē savus klientus – cilvēkus, kuriem tuvojas pensionēšanās vecums, par vecumam piemērotu ieguldījumu plānu – proti, tuvojoties pensionēšanās vecumam, nepieciešamību pārcelt līdzekļus uz konservatīvākiem plāniem, kurus tā neietekmē finanšu tirgu svārstības.
Latvijas Bankas piedāvā ļaut neizņemt uzkrājumu pensiju otrajā līmenī reizē ar pirmo līmeni, bet turpināt krāt, nogaidot, kad aktīvu vērtība atjaunojas. Šādu elastīgāku pieeju varētu piedāvāt cilvēkiem, kuri ir sakrājuši noteiktu pensijas apmēru. Cilvēki nedrīkst būt pakļauti riskam aiziet pensijā neīstajā brīdī.
Latvijas Bankas Apdrošināšanas un pensiju uzraudzības pārvaldes vadītāja Evija Dundure norāda, ka šis risinājums būtu jāpiemēro arī tagad, lai to varētu izmantot cilvēki, kuri pensionējas. Tiem, kuri tuvojas pensijas vecumam vai šobrīd pensionējas, ir jādod iespēja atlikt šo lēmumu vai arī valstij būtu jāļauj neizņemt pensiju otro līmeni reizē ar pirmo līmeni.
Dundure skaidro, ka, atļaujot turēt ilgāk uzkrājumus pensiju otrajā līmenī, jābūt lielai elastībai. Jānosaka tie cilvēki, kuriem ir pietiekams pensijas apjoms pirmajā līmenī. Tas būtu noteikts summas limits, kas var nodrošināt dzīves kvalitāti. Ja pietiktu ar pirmo līmeni, varētu ļaut piemērot formulu pensiju otrajā līmenī. Tāpat varēti veidot dažādas izmaksu formulas, piemēram, katru mēnesi, vai reizi gadā, vai pēc pieprasījuma pārdodot noteiktas fondu daļas.
Kā norāda Dundure, būtiska ir arī iedzīvotāju finanšu pratība, tāpēc vajadzīgi konkrēti limiti un jāveido atsevišķas dalībnieku grupas.
Viņa skaidro, ka vēl viens variants būtu ātrāka pensiju otrā līmeņa kapitāla novirzīšana uz pirmo līmeni. Latvijas Banka iestājas par to, ka nevar izņemt visu summu uzreiz, bet tas jādara pa daļām, jo cilvēki nevar paredzēt tirgus kritumus un kāpumus. Latvijas Bankas ieskatā ir būtiski nepievienot pensiju otrā līmeņa kapitālu pirmajam līmenim vienā veselā summā. Dundure norāda, ka ir riskanti pārdot visus aktīvus vienā dienā, tāpēc būtu jādala, pamazām izņemot.
Savukār Čakša aģentūrai LETA sacīja, ka esošais regulējums ne vienmēr ir par labu personai, kura dodas pensijā, jo tajā brīdī var būt tirgus kritumi, kas mazina ieguvumus no otrā pensiju līmeņa.
Kā piemēru Čakša minēja iespēju, ka persona varētu, piemēram, pagaidīt, kad tirgus situācija uzlabojas, un tad šos līdzekļus izņemt.
“Galvenā būtība ir padarīt šo iespēju elastīgāku,” teica Čakša, piebilstot, ka pēc Lieldienām komisijas deputāti varētu sākt strādāt pie nepieciešamajām izmaiņām.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrija konceptuāli atbalsta iespēju krīzes situācijās, piemēram, būtiska finanšu tirgus krituma laikā, ieviest elastīgāku otrā pensiju līmeņa uzkrājumu izmaksas mehānismu, tostarp ļaujot to atlikt vai izmaksāt pakāpeniski, aģentūrai LETA pavēstīja ministrijā.