Atpakaļ

NVA: Latvijas sabiedrībā veidojas slānis, kas pārtiek tikai no pabalstiem

Teju puse no visiem šobrīd Latvijā reģistrētajiem 60,7 tūkstošiem bezdarbnieku nav vakcinējušies pret Covid-19, kas būtiski ierobežo viņu izredzes atrast darbu, tā ReTV kanālam sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vadītāja Evita Simsone. Vienlaikus pieaug ilgstošo bezdarbnieku skaits, kas liecina, ka veidojas slānis, kuri pārtiek tikai no pabalstiem un strādāt negrib.

“57% no reģistrētajiem bezdarbniekiem ir vakcinēti, 43% – nevakcinēti. Neskatoties uz sertifikāta esamību vai neesamību, pienākums aktīvi meklēt darbi ir spēkā, piemērota darba kritērijs nav sertifikāta neesamība,” intervijā ReTV sacīja Simsone.

Tomēr, pretēji iepriekš paustajām bažām, Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu neesamības dēļ valstī šobrīd nav būtiski audzis bezdarba līmenis. Darba devēji visdrīzāk raduši dažādas iespējas, kā arī nevakcinētas personas paturēt darbā. Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis stāsta, ka šīs metodes arī varētu būt diezgan radošas, lai tikai nevajadzētu viņus atlaist. Iespējams, arī paši darbinieki meklē risinājumus, tai skaitā atverot slimības lapas, citus risinājumus pielietojot, lai nebūtu jāšķiras, sacīja Hermanis.

Tikmēr aizvien augsts ir ilgstošo bezdarbnieku skaits, kuri visdrīzāk pat nevēlas atgriezties darba tirgū. Vidējais laiks, kādā bez darba palikušais iekārtojas jaunā darba vietā, ir seši mēneši. Vairāk nekā ceturtā daļa aģentūrā reģistrēto klientu ir ilgstošie bezdarbnieki – tādi, kuri darbu nevar atrast ilgāk par gadu.

Nodarbinātības aģentūrā arī atzīst – veidojas tāds slānis, kuri Latvijā pārtiek vien no pabalstiem. Tam piekrīt arī darba devēji. “Tas varbūt ir izveidojies kā dzīves veids. Nonākuši tik tālu, ka nav ieinteresēti meklēt jaunu darbu, jo ir citi kādi ienākumi izveidojušies, vai nu tie ir pabalsti, kāds nelegāls rūpals, varbūt ir piemājas dārziņš,” tā ReTV sacīja Hermanis.

Autors: Kuramo.lv / Foto: Unsplash.com