Atpakaļ

Latvijas U-18 basketbolisti nodrošina atgriešanos Eiropas čempionāta spēcīgākajā divīzijā

Latvijas U-18 vīriešu basketbola izlase svētdien Portugālē uzvarēja Eiropas čempionāta B divīzijas turnīrā un nodrošināja nākamgad atgriešanos augstākajā divīzijā.

B divīzijas finālā Latvijas basketbolisti ar rezultātu 75:69 (16:13, 19:18, 21:25, 19:13) pārspēja vienaudžus no Beļģijas.

Latvijas panākumu sekmēja Roberts Blūms, kurš izcēlās ar 23 punktiem un deviņām atlēkušajām bumbām, bet Juris Vītols pievienoja 12 punktus.

Starp beļģiem rezultatīvākais ar 17 punktiem bija Everts van Eiks.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Blūms, kurš arī tika iekļauts simboliskajā pieciniekā.

Sestdien pusfinālā latvieši ar rezultātu 96:83 guva virsroku pār vienaudžiem no Melnkalnes un jau tad nodrošināja atgriešanos elites divīzijā ar nosacījumu, ja tiks pagarināta Krievijai un Baltkrievijai piespriestā diskvalifikācija.

Kā ziņoja Latvijas Basketbola savienība (LBS), 2024.gada čempionāta rīkotājai Somijai tiesības spēlēt A divīzijā saglabājas, kaut arī somi 2023.gada čempionātu noslēdza 15.vietā. No augstākās līgas izkritīs tikai divas komandas samazinot ceļazīmju skaitu B divīzijas labākajām komandām līdz divām.

Otrkārt, pagaidām ir spēkā FIBA Eiropas nodaļas valdes savulaik izteiktais solījums, ka pēc sankciju atcelšanas Krievijas un Baltkrievijas komandas varēšot atgriezties līmenī, kādā tās bija 2022.gada ziemā. Ja tas paliek spēkā, no šī gada B divīzijas turnīra uz A divīziju varēs pārcelties tikai uzvarētāji.

2018.gadā Latvija Rīgā kļuva par U-18 grupas vicečempioni, bet nākamajā gadā zaudēja visās septiņās spēlēs un pameta augstāko divīziju. Nākamajos divos gados Covid-19 dēļ U-18 čempionāti netika aizvadīti, bet pērn neizdevās nodrošināt atgriešanos elitē.

Pirms tam piektdien ceturtdaļfinālā Latvijas jaunie basketbolisti ar rezultātu 90:69 pārspēja Rumāniju.

Latvijas basketbolisti D apakšgrupā ar 85:71 pārspēja Beļģiju, ar 75:73 – Portugāli, ar 74:64 – Bulgāriju un ar 77:70 – vienaudžus no Šveices, nodrošinot pirmo vietu apakšgrupā un turpinot cīņu par ceļazīmi uz augstāko divīziju. Melnkalne bija otrā B apakšgrupā, kur piekāpās tikai Slovākijai, bet uzvarēja Ungāriju, Bosniju un Hercegovinu, Gruziju un Albāniju.

Sagatavošanās laikā Latvijas U-18 basketbolisti aizvadīja pārbaudes spēles ar Ukrainas (79:77 un 64:62), Gruzijas (90:77 un 77:56), Lietuvas (60:83), Igaunijas (86:70) un Somijas (64:77 un 76:76) U-18 izlasēm.

Latvijas komandā iekļauti BJBS “Rīga”/”DSN”, BJBS “Rīga”/”A. Kraukļa VEF BS”, kā arī Liepājas, Gulbenes, Ventspils un Cēsu sporta skolu audzēkņi. Fransuā Nkojs-Īls basketbola prasmes apguvis Īrijā, bet Roberts Blūms, Toms Līnis un Renārs Sondors pēdējā sezonā spēlējuši ārzemēs. Saspēles vadītājam Jurim Vītolam “Liepājas” sastāvā bijusi laba spēļu prakse Latvijas-Igaunijas Basketbola līgā.

Vītols un Fransuā Nkojs-Īls Eiropas U-18 čempionātā startēja jau pērn. Septiņi spēlētāji bija komandā, kura 2021.gadā piedalījās pandēmijas apstākļos sarīkotajā FIBA “Challenger” turnīrā.

Edijam Šleseram izlasē palīdz treneri Krists Pīternieks un Oskars Zurkovs, kā arī fiziskās sagatavotības treneris Ivars Ikstens.

Latvijas U-18 vīriešu basketbola izlases sastāvs:

Juris Vītols (“Liepāja”), Edvards Egle, Rūdolfs Švītiņš, Edvards Švalbe (visi – “A.Kraukļa VEF”), Roberts Blūms (“Saint-Quentin”, Francija), Rolands Šulcs (“Gulbenes BJSS”), Toms Līnis (Pelhržimovas “Sojky”, Čehija), Renārs Sondors (Jindržihuvas Hradecas “Lions”, Čehija), Kristaps Soldatenoks, Fransuā Nkojs-Īls (abi – “Liepājas SSS”), Kristers Skrinda (“BJBS Rīga”/DSN), Toms Markuss Salnājs (“Ventspils Spars”).