LDDK: Ziņošana par skaidras naudas algām palielinās birokrātijas slogu
LDDK, komentējot rosinājuma mērķi, norāda, ka tieša sasaiste ar ēnu ekonomikas mazināšanu nav paredzama.
“Tas drīzāk kalpos kā papildus instruments sabiedrības domāšanas maiņai. Taču līdzīgu rezultātu iespējams sasniegt arī ar citām metodēm,” papildina LDDK.
Tāpat LDDK pārstāvji norāda, ka prasībai informēt VID varētu būt drīzāk psiholoģiska ietekme.
“Ja uzņēmums nodod šo ziņu VID, tad tam jārēķinās, ka noteiktos apstākļos uzņēmums var piesaistīt papildu uzmanību un nonākt zem “palielināmā stikla”. Līdz ar to algas izmaksātājiem skaidrā naudā būs vairāk jāuzmanās no dažādām šaubīgām darbībām,” skaidro LDDK.
Jau ziņots, ka LM, lai mazinātu ēnu ekonomiku, rosina noteikt, ka darba devējam ir jāinformē VID par faktu, ka darba alga tiek izmaksāta skaidrā naudā.
Kā norādīja LM, pašreiz neviens normatīvais akts neparedz darba devējam pienākumu deklarācijās vai paziņojumos norādīt informāciju par darba algas izmaksu skaidrā vai bezskaidrā naudā. Līdz ar to VID nav iespējas iegūt precīzu informāciju gan par konkrētiem darba devējiem, kuri darba samaksu izmaksā skaidrā naudā, gan arī par darba ņēmējiem, kuri darba ienākumus saņem skaidrā naudā.
Saskaņā ar iesniegtajiem darba devēju ziņojumiem 2023.gada augustā 76,9% jeb 63 463 darba devēju nodarbina līdz pieciem darbiniekiem, un to vidū 55% darba devēju konstatēti būtiski “aplokšņu algu” riski, teikts noteikumu projekta anotācijā.