Liepājas muzejā atklās izstādi “Voldemārs Gūtmanis. Apslēptais talants”
Liepājnieks Gūtmanis, kurš visu mūžu dzīvoja un strādāja Liepājā, ir atstājis nozīmīgu, bet līdz šim nenovērtētu māksliniecisko mantojumu. Neraugoties uz to, ka mākslinieka daiļrade viņa dzīves laikā plašākai auditorijai bijusi maz zināma, viņa darbi piesaistījuši privāto kolekcionāru uzmanību un joprojām ir viņa ģimenes, īpaši dēla Alda Gūtmaņa, lolojums.
Izstādē skatāmi Gūtmaņa zīmējumi, grafikas un akvareļi no kolekcionāra Andra Ivanova kolekcijas.
Savas dzīves laikā Gūtmanis sev raksturīgā rokrakstā meistarīgi atainojis vietējās dabas skaistumu, kā arī zīmējis plenēra darbus dažādās Latvijas vietās. Mākslinieks veidojis arī portretus, pašportretus un ekslibri grāmatām, neskaitāmas afišas, plakātus un izrāžu programmiņas.
Gūtmanis strādājis par dekoratoru-noformētāju Liepājas Mākslas un daiļamatniecības vidusskolā, bijis mākslinieks kinoteātros “Daile” un “Uzvara”, leļļu ansambļa dekorators, aktieris un mūziķis Valsts Liepājas teātrī, laborants Valsts Liepājas pedagoģiskajā institūtā, mākslinieks-noformētājs Baltijas dzelzceļa 7.ceļu distancē un rūpnīcā “Sarkanais metalurgs”.
Strādājot rūpnīcā “Sarkanais metalurgs”, Gūtmanis veidojis formas padomju laikos aizliegtajiem, bet populārajiem, mūsdienās par kolekcionāru dārgumiem uzskatāmiem krāsainā metāla lējumiem – “Latvijas Brīvvalsts ģerbonis”, “Liepājas ģerbonis”, “Neptūns” un citus.
1958.gadā māksliniekam piešķirts Kultūras ministrijas Goda raksts “Par teicamu un ilggadīgu darbu Valsts Liepājas muzikāli dramatiskajā teātrī”.
Mākslinieks dzimis 1922.gada 30.jūnijā kalpotāju ģimenē (tēvs – Ernests Gūtmanis, māte – Līne Gūtmane). 1983.gada 29.jūnijā Gūtmaņa dzīve aptrūkās pēc traģiskas autoavārijas Baltkrievijā, kad viņš devies atceļā no dēla apciemojuma, kurš tolaik tur dienēja.
Izstāde “Voldemārs Gūtmanis. Apslēptais talants” Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 23.februārim.
Rakstīt komentāru