Liepājas muzejā atklās Jauno mediju absolventu izstādi
Šodien plkst.17 Liepājas muzeja anfilādē Kūrmājas prospektā 16/18 atklās Liepājas Universitātes (LiepU) Jauno mediju mākslas studiju absolventu mākslas darbu izstādi “Retrospektropija”, informēja LiepU bakalaura studiju programmas Jauno mediju māksla vadītāja Anna Priedola.
Izstādi organizē biedrība “ASTE. Art, Science, Technology, Education” sadarbībā ar LiepU Mākslas pētījumu laboratoriju “MPLab”.
Spektropija jeb “pārsteidzošas spektra ilūzijas, kurās visur redzami spoki un jebkura krāsa,” ir J. H. Brauna optisko ilūziju grāmata, kas pirmo reizi tika izdota 1864.gadā. Autors grāmatā izmantojis dažādas optiskas ilūzijas un pēcskata tehniku, kad spilgta attēla atblāzma saglabājas skatītāja uztverē pat pēc novēršanās no objekta.
Latvijas Jauno mediju kultūras centrs RIXC izdevis grāmatu ar līdzīgu nosaukumu (2018), kurā uzsvērts, ka plašās elektromagnētiskā spektra telpas, kuras zinātne nevar sasniegt, pārņem modernās sabiedrības mīti.
Izstāde “Retrospektropija” sniedz ieskatu spokos, mītos, pieņēmumos un pārsteidzošos cilvēka iztēles un emociju pagriezienos, ko rada dažādu tehnoloģiju radītās jaunās komunikatīvās telpas, apkopojot 15 mākslinieku darbus, kas pieder Liepājas jauno mediju mākslinieku kopienai – attālināti vienotai.
Izstādes dalībnieki, mākslinieki, savos darbos atskatās uz pagātnes ierakstiem, tver un skatītājam atklāj tajos radušos mītus un valdzinošos fantasmagoriskos tēlus, liekot pievērst uzmanību tam, ka un kā šie esošā ieraksti – jo sevišķi mūsdienās aktuālās mašīnmācīšanās īpatnību dēļ – formē cilvēku nākotni gan vietējā, gan globālā, gan individuālā un dzimtas, kopienas mērogā.
Pastiprināta, noturīga interese par mediju mākslu Baltijas kontekstā ir unikāla Latvijas mākslas iezīme. Kopš 2007.gada, kad studijas Jauno mediju mākslā Liepājā sāka 1.kurss, ir pagājuši 15 gadi, un jauno mediju mākslinieku kopiena ir izaugusi visnotaļ liela, un tikpat plašs ir arī to tehniskās specializācijas un tematisko interešu loks – no video līdz skaņas mākslai un eksperimentiem paplašinātajā un virtuālajā realitātē, izaicinot gan skatītāju uztveres mehānismu, gan tehnoloģiju veiktspēju.
Izstādes kuratore ir Priedola. Izstādes tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 30.jūlijam.