Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums
Iesūti
Atpakaļ

Liepājas muzejā notiks pastalu darināšanas meistardarbnīca

Sestdien, 26.augustā, plkst.11 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 Kurzemes tautastērpu informācijas centrs rīko Kurzemes pastalu darināšanas meistarklasi.

Meistardarbnīcu vadīs meistare Guna Zommere, un tā notiek projektā “Dienvidkurzemes tautastērpa valkāšanas tradīcijas mūsdienās”.

Latvijā pirmie atradumi pastalām, apaviem, kas izgatavoti no viena ādas gabala bez šuvēm ar izvērtu siksnu vai auklu augšmalā, saglabājušies no 12.gadsimta.

Gadsimtiem ilgi laukos ar kurpju valkāšanu neaizrāvās, un tās vilka kājās vien tad, kad devās uz baznīcu vai pilsētu. Tikmēr pastalas un vīzes, arī koka tupeles bija latviešu laucinieku ikdienas apavi pat vēl 20.gadsimta 30.gados, un šos vienkāršos ādas apavus pastalu meistari parasti dažādos veidos gatavoja mājas apstākļos.

Pastalu darināšanas meistardarbnīcā Liepājas muzejā meistares Zommeres vadībā, izmantojot materiālus un tehnoloģijas atbilstoši konkrētajam laikmetam, tiks darinātas Dienvidkurzemei raksturīgās pastalas ar rozīšveida purngalu.

Zommere ar vēsturisko apavu atdarinājumu izgatavošanu nodarbojas kopš 2012.gada, par pamatinformāciju izmantojot atbilstoši laika periodam pieejamo gleznu, gravīru un zīmējumu reprodukcijas, Latvijas un ārvalstu muzeju krājumos glabāto arheoloģisko materiālu, specializētu literatūras izdevumus. Mākslinieces vēsturisko apavu atdarinājumi ir aplūkojami Cēsu pils muzejā, Bauskas pils muzejā, Ludzas novadpētniecības muzejā, Alūksnes muzejā, Traķu pils muzejā Lietuvā, kā arī privātās kolekcijās gan Latvijā, gan ārzemēs.

Tāpat lekcijas laikā Liepājas muzejā būs skatāma ekspresizstāde “Kurpes vai pastalas”, kurā varēs aplūkot Liepājas muzeja krājumā esošos apavus.

Meistardarbnīcai ir iepriekš jāpiesakās.