Atpakaļ

Liepājas ostā sākta šā gada graudaugu ražas pieņemšana

Liepājas ostā sākta šā gada graudaugu ražas pieņemšana.

Liepājas SEZ pārstāvji atzīmē, ka ostā graudaugu sezona tradicionāli sākas 1.augustā un turpinās līdz nākamā gada augustam.

Tāpat Liepājas SEZ pārstāvji norāda, ka ikviena graudaugu sezona ir atšķirīga, ko nosaka graudaugu ražīgums attiecīgajā sezonā un nosacījumi tirgū. Tostarp iepriekšējā – 2022./2023.gada – graudaugu sezonā Liepājas ostā tika pārkrauti 3,157 miljoni tonnu lauksaimniecības kravu.

Liepājas SEZ pārstāvji min, ka tieši lauksaimniecības kravas ir lielākā kravu grupu Liepājas ostā, tostarp 2022.gadā tās veidoja 41% no visām kravām, bet 2023.gada septiņos mēnešos lauksaimniecības kravu īpatsvars bija 44% jeb 1,801 miljons tonnu, kas ir par 2,1% vairāk nekā 2022.gada septiņos mēnešos.

Mainoties tirgus konjuktūrai un ģeopolitiskajai situācijai 2023.gadā palielinājies graudu īpatsvars salīdzinājumā ar citām lauksaimniecības kravām. Kopumā Liepājas ostas uzņēmēji pārkrauj vairāk nekā 30 dažādu veidu lauksaimniecības kravas, atzīmē Liepājas SEZ pārstāvji.

Vienlaikus Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis norāda, ka augusta sākumā aktualizējās jautājums par Ukrainas graudu eksportu, piedāvājot Latvijas ostas kā graudu eksporta alternatīvu šobrīd slēgtajai Melnajai jūrai. Liepājas ostā katru gadu tiek pārkrauti vidēji trīs miljoni tonnu lauksaimniecības kravas un zināma kapacitāte vēl ir, tomēr, lai šo apjomu varētu kāpināt, nepieciešams Eiropas Savienības līmenī atvieglot loģistiku starp Ukrainu un Baltijas valstīm, izveidot zaļo koridoru, kas saistīts ar muitas pārbaudēm, sanitārajām pārbaudēm un citiem nosacījumiem.

Jau vēstīts, ka Liepājas ostā 2022.gadā tika pārkrauti kopumā 7,609 miljoni tonnu kravu, kas ir par 7,8% vairāk nekā 2021.gadā.

Liepājas osta pēc pārkrauto kravu apmēra ir trešā lielākā osta Latvijā.