Atpakaļ

Liepājas pilsētas centrā noteiks automašīnu radīto gaisa piesārņojumu

Lai Liepājas pilsētas centrā noteiktu automašīnu radīto gaisa piesārņojumu, divos krustojumos uzstādītas jaunākās paaudzes mākslīgā intelekta vadītās video kameras, aģentūru LETA informēja pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļā.

Ieviestā pilotprojekta mērķis ir veikt transportlīdzekļu reāllaika uzraudzību un CO2 emisiju aprēķināšanu, apsverot zemu emisiju zonu izveidi nākotnē.

Pašvaldība informē, ka viedās video kameras uzstādītas divās vietās – Graudu un Lielās ielas krustojumā un Jūras un Lielās ielas krustojumā. Jaunākās paaudzes mākslīgā intelekta vadītās video kameras izmanto uzlabotu numura zīmju atpazīšanas tehnoloģiju, salāgojot informāciju ar Latvijas transportlīdzekļu reģistru. Tas ļauj veikt transportlīdzekļu reāllaika uzraudzību, sasaistot numura zīmes ar konkrētiem datiem par degvielas veidu un kaitīgo izmešu klasi, tādējādi aprēķinot to radīto gaisa piesārņojumu.

Līdzšinējie dati liecina, ka privātā transporta radītie CO2 izmeši Liepājā veido 46% no pilsētas kopējām emisijām. Tādējādi Liepāja sper nozīmīgu soli pilsētvides emisiju pārvaldībā, lai, balstoties uz apkopotajiem datiem, sagatavotos potenciālo zemu emisiju zonu ieviešanai pilsētā pēc 2030.gada.

Šīs sistēmas ieviešana uzlabos gan satiksmes pārvaldību, gan arī gaisa kvalitātes kontroli, jo pilotprojektā, pievienojot gaisa kvalitātes sensorus, kas mēra daļiņas, piemēram, PM2.5 un PM10, tiks analizētas dažādas sakarības un tiks veicināta vēl precīzāka datos balstītu lēmumu pieņemšana.

Paredzēts, ka drīzumā apkopotie izmešu dati būs pieejami apskatei datu platformā, veicinot pārredzamību un mudinot iedzīvotājus aizdomāties par transporta sektora radīto emisiju apjomu un tā ietekmi uz veselību.

CO2 monitoringa sistēmas izveides projekts ir daļa no Liepājas dalības “Rapid Application for Transport” (RAPTOR)” programmā, Eiropas Savienības finansētā projektā “EIT Urban Mobility””, kas izstrādāts, lai risinātu pilsētas mobilitātes problēmas, izmantojot inovatīvus risinājumus.

RAPTOR projekta galvenais mērķis Liepājā ir izstrādāt jaunu CO2 aprēķina metodoloģiju, kas ļautu precīzi un reāllaikā noteikt izmešu apjomu. Šī inovatīvā pieeja veicina Liepājas ambiciozo mērķi līdz 2030.gadam kļūt par klimatneitrālu pilsētu. Iespējamā zemu emisiju zonu ieviešana pilsētā palīdzēs samazināt gaisa piesārņojumu un uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Galvenie projekta partneri ir Liepājas pašvaldība, uzņēmums “GaiaHub”, kas izstrādā programmatūru un CO2 aprēķina metodoloģiju, un Ceļu satiksmes drošības direkcija, kas atbalsta datu pieejamību numura zīmju atpazīšanas tehnoloģijai.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.