LLKC: Šis gads lauksaimniekiem bijis izaicinošs
Vidzemē un Latgalē lauksaimnieku darbību negatīvi ietekmēja kailsals, kas bojāja ziemājus, savukārt Zemgalē bija spēcīgas lietusgāzes un vējš, bet Latgalē un Kurzemē sausums.
LLKC Augkopības nodaļas konsultants Andris Skudra norāda, ka šogad ziemas kviešu ražas bija labas, bet tām bija neatbilstoša kvalitāte. Vasarāju ražu daudzviet ietekmēja sausums, sausajā un karstajā laikā augiem neattīstot visus sacerojušos stiebrus.
Skudra atzīmē, ka rapša raža 2024.gadā izskatījās laba, bet tā neatbilda iepriekš prognozētajai, jo siltajā un sausajā laikā savairojās kaitēkļi, kas būtiski ietekmēja pākšu daudzumu un sēklu skaitu tajās. Tāpat kartupeļiem Zemgalē lietavas nodarīja ievērojamus postījumus, veicinot puves veidošanos, bet citos reģionos laikapstākļi ražas ieguvei un novākšanai bija labvēlīgi.
Šajā sezonā ziemas kviešu raža veidoja 4,33 tonnas no hektāra, kas ir līdzīgi kā pagājušā gadā, kad tā veidoja 4,27 tonnas no hektāra. Tāpat šogad minimāli samazinājās ziemāju un vasarāju sējumu platības, ziemāju platībām veidojot 507 700 hektārus, bet vasarāju – 287 600 hektārus.
LLKC Preiļu biroja augkopības konsultante Inese Magdalenoka norāda, ka Latgalē bioloģiskās saimniecībās auzu ražas šajā sezonā nebija augstas, jo sausums ietekmēja graudu veidošanos, veidojoties tukšām skarām un sīkiem graudiem.
Vasaras rapša ražas būtiski atšķīrās dažādās saimniecībās, ko ietekmēja tā sējas laiks un izmantotās tehnoloģijas, kā arī vietām laukus piemeklēja krusa. Savukārt griķu sējumiem bija pietiekams siltums un mitrums, kas veicināja spēcīgu augu attīstību un potenciālu labas ražas līmeņa nodrošināšanai, kā arī to kulšana sākās agrāk nekā citus gadus.
Ziemas rapsis daļā Vidzemes un Latgales šogad nepārziemoja, tāpēc daļu platību pārsēja ar vasaras rapsi. Vasaras rapša sējplatības šogad dubultojās un veidoja 22 300 hektārus, savukārt iegūtā raža veidoja 1,63 tonnas no hektāra, kas bija par 10,1% vairāk nekā 2023.gadā.
LLKC pārstāvji min, ka ziemāju sēja šogad sākās agri, jo augi siltajos laikapstākļos labi attīstījās. Tāpat centra speciālisti aicina lauksaimniekus aktīvāk apsekot sējumus un vairāk uzmanības pievērst kaitēkļu un slimību attīstībai. Agri sētajos ziemas kviešu sējumos patlaban izplatījusies melnā stiebrmuša, kā arī uz augiem iespējama dzeltenās rūsas infekcijas parādīšanās.
Savukārt ziemas rapsim jānovērtē augu attīstība, lai tie nepāraugtu un labi pārziemotu, kā arī jāizvērtē tādu kaitēkļu kā krustziežu sakņu kakla smecernieku izplatība.
LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijā. Tā mērķis ir, apzinoties atbildību par lauku vidi, veicināt lauku labklājību, nodrošinot klientiem pieejamību zināšanām, konsultācijām un citiem ar nozari saistītiem pakalpojumiem.