Atpakaļ

“Luminor Bank”: EURIBOR likmei krītoties, var pieaugt mājokļu cenas

EURIBOR likmei krītoties, var pieaugt mājokļu cenas, aģentūrai LETA pauda “Luminor Bank” privātpersonu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs.

Eksperts skaidro, ka nekustamā īpašuma tirgus attīstību ietekmē daudz faktoru, īpaši situācija valsts ekonomikā, kas nosaka pieprasījumu, balstoties uz iedzīvotāju maksātspēju, nodarbinātību, algu līmeni un citiem faktoriem. Ja piepildīsies aktuālās prognozes un EURIBOR likme gada otrajā pusē pakāpeniski samazināsies, nekustamā īpašuma nozarē sagaidāms pircēju intereses pieaugums.

Lukačovs uzskata, ka to varētu veicināt arī šā gada pozitīvās prognozes par darba algu reālo pieaugumu – šobrīd tiek lēsts pieaugums aptuveni 7-9% robežās, tādējādi pieaugs arī iedzīvotāju pirktspēja. Iedzīvotāju aktivitāte kopā ar zemo inflāciju var rezultēties ar mājokļu cenu pieaugumu.

Eksperts skaidro, ka šobrīd Rīgā ir zemākās mājokļu cenas starp Baltijas valstu galvaspilsētām, piemēram, jaunajos projektos Rīgā dzīvokļu cenas par kvadrātmetru ir robežās no 2200 līdz 2700 eiro, tikmēr Tallinā un Viļņā – no 3500 līdz 4000 eiro. Savukārt otrreizējā tirgū abās kaimiņvalstīs dzīvokļa cena padomju laikā celtā mājoklī ir vidēji no 2400 līdz 2600 eiro, kamēr Rīgā šāda veida ēkās dzīvokļi maksā vidēji 1000 eiro kvadrātmetrā.

“Tas nozīmē, ka dzīvokli jaunajā projektā Rīgā šobrīd var iegādāties par līdzvērtīgu cenu kā padomju laikā celtā mājoklī Tallinā vai Viļņā – tas ir vēl viens faktors, kas liecina, ka mājokļu cenu kritumu Latvijā šogad, visticamāk, nesagaidīsim, drīzāk paredzams cenu kāpums,” pauž Lukačovs.

“Luminor Bank” peļņa Baltijas valstīs 2023.gadā bija 194,7 miljoni eiro.

Latvijā strādā “Luminor Bank” filiāle. Pēc aktīvu apmēra “Luminor Bank” filiāle Latvijā ir ceturtā lielāka banka Latvijā. Banku kontrolē ASV investīciju kompānija “Blackstone”.